Free Porn
xbporn
28.5 C
Oslo
wtorek, 16 lipca, 2024

Norweski rząd ma zamiar działać na rzecz osób LGBTIQ w kraju oraz za granicą

Władza w Norwegii opublikowała najnowszy plan, dotyczący promowania praw osób nieheteroseksualnych i transpłciowych. Według rządzących nikt nie powinien doświadczać przemocy w związku ze swoją tożsamością – ani w Norwegii, ani nigdzie indziej na świecie.

W obronie równości i wzajemnego szacunku

Jak oznajmiła norweska premier, Erna Solberg, w najnowszym komunikacie rządowym – „Ważniejsze niż kiedykolwiek jest stawanie w obronie praw osób LGBTIQ na poziomie krajowym i międzynarodowym. […] Właśnie dlatego rząd norweski wprowadza dziś 46 środków mających na celu poprawę życia osób LGBTIQ”.

norweski rząd wspiera LGBT
Bezpieczeństwo, różnorodność i otwartość – takie wartości powinny według norweskiego rządu panować w krainie fiordów. [Zdjęcie: Simon Stjern /Ministerstwo Kultury]

Norwegowie mają zamiar położyć szczególny nacisk na budowanie społeczeństwa pełnego otwartości na tematy związane z seksualnością oraz tożsamością. Rząd krainy fiordu uważa za niedopuszczalne to, aby ktokolwiek miał być nękany lub prześladowany z powodu swojej tożsamości płciowej. 

Główne cele oraz założenia

Jak czytamy na stronie rządowej, wyznaczono 3 główne cele. Pierwszy z nich dotyczy zwiększenia społecznej otwartości na kwestie związane z płcią i różnorodność seksualną. Drugi filar działań koncentruje się wokół polepszenia warunków oraz jakości życia osób LGBTIQ. Trzeci cel to wzmożenie nacisku na współpracę i wsparcie społeczne w kwestii osób nieheteronormatywnych

„Aby osiągnąć te cele, przewidzieliśmy 46 działań w 5 obszarach priorytetowych” – stwierdziła Abid Raja, norweska minister kultury i równości. Obejmują one:

  • poszerzanie wiedzy i badań na temat osób LGBTIQ w Norwegii,
  • zwiększenie ogólnej otwartości społecznej na tematy poruszające kwestię różnorodności płciowej i seksualnej,
  • dbanie o równość w sprawie zatrudnienia i bezpieczeństwa w sferze publicznej,
  • ocenę prawną i możliwe działanie przeciwko terapiom konwersyjnym (siłowym próbom zmiany orientacji seksualnej),
  • międzynarodowe przywództwo w sferze działań na rzecz osób nieheteronormatywnych.

Działania pokryją więc większość kluczowych sektorów takich jak np. edukacja, zdrowie oraz bezpieczeństwo, działania międzynarodowe i życie zawodowe. Norweski rząd zastrzega, że środki mogą zostać poszerzone w toku realizacji programu – w zależności od potrzeb.

- Polecamy -