-9.8 C
Oslo
czwartek, 28 marca, 2024
motty_kredyty norweskie

Norweskie banknoty – co się na nich znajduje?

Na pewno nie raz mieliście w dłoniach norweskie banknoty, ale czy zwróciliście uwagę, co każdy z nich przedstawia? 

Co umieszczono na banknotach?

W prawdzie gotówka jest używana coraz rzadziej przy płaceniu za zakupy, ale warto wiedzieć, co przedstawiają konkretne banknoty. Obecnie w obiegu jest już VIII seria, która była wprowadzana przez Norges Bank od maja 2017 do listopada 2019 roku. Na każdym z poniższych banknotów, w prawym górnym rogu umieszczono maskonura. 

Banknot 50 koron 

Na awersie banknotu widać latarnię morską Utvær w gminie Solund, z kolei na rewersie pokazany jest sygnał świetlny. Latarnia morska Utvær to najbardziej wysunięty na zachód punkt Norwegii. Zbudowano ją w 1900 roku i od tego czasu wskazywała statkom bezpieczną drogę. Podczas II wojny światowej konstrukcja została zniszczona przez samoloty, ale odbudowano ją trzy lata później. W 1999 roku latarnia morska została uznana za zabytek kultury i objęta ochroną. Budowla jest własnością państwa i zarządza nią Norweska Administracja Wybrzeża.

Banknot 100 koron

Na przedzie banknotu przedstawiono łódź z Gokstad, na której pływali wikingowie około 900 roku, a na odwrocie statek towarowy. Łódź odkryli mieszkańcy Gokstad w gminie Sandefjord w 1879 roku. Obiekt ma około 24 metrów długości i 5 metrów szerokości. Na takich łodziach wikingowie wyruszali na bitwy i łupienie okolicznych lądów. Aktualnie można ją oglądać w Muzeum Łodzi Wikingów w Oslo. 

Banknot 200 koron

Motywy na banknocie nawiązują do rybołówstwa – ważnej części norweskiej gospodarki. Awers pokazuje dorsza i cień sieci rybackiej, natomiast na rewersie widać łódź rybacką. Bogate zarybienie okolicznych wód spowodowało, że około 11 000 lat temu wielu osadników zostało i zdecydowało się żyć wokół tych terenów. W późniejszych wiekach dorsz i śledź stały się najpopularniejszymi rybami w kraju fiordów. 

Banknot 500 koron

Przód banknotu pokazuje statek ratunkowy RS 12 „Stavanger”, a tył cień platformy wiertniczej. Wspomniany statek został zaprojektowany przez Colina Archera, a zbudowano go w 1901 roku w stoczni w Larvik i przez 37 lat był używany przez Norweskie Towarzystwo Ratownictwa Medycznego. 

Banknot 1000 koron

Zarówno awers, jak i rewers nawiązują wprost do morza, które jest nieodłącznym elementem Norwegii. Od 1000 lat dla kraju fiordów morze jest źródłem dochodów i kontaktem z resztą świata. Symbol morza na banknocie ma też przypominać, że prowadzone są ciągłe badania nad bioróżnorodnością morską i rozwiązaniami, które będą przeciwdziałać niekorzystnym zmianom klimatycznym.

- Polecamy -