-9.8 C
Oslo
środa, 27 marca, 2024
motty_kredyty norweskie

Norweskie filmy, które warto obejrzeć

Wiele osób chętnie czyta skandynawskie kryminały, ale warto również zwrócić uwagę na północne kino – szczególnie to norweskie. Oto kilka filmów z kraju fiordów, które warto obejrzeć! 

Elling (2001)

Komediodramat w reżyserii Pettera Næssa. Głównymi bohaterami są dwaj upośledzeni  mężczyźni, którzy otrzymują mieszkanie socjalne w Oslo i muszą nauczyć się codziennego życia w społeczeństwie. Film był nominowany do Oscara i zdobył nagrodę publiczności podczas Warszawskiego Festiwalu Filmowego w 2002 roku. 

Kłopotliwy człowiek (2006)

Dramat obyczajowy w reżyserii Jensa Liena. Sceny do filmu kręcono w Norwegii i Islandii. Główny bohater, Andreas, trafia do nieznanego miasta, gdzie czeka praca, dom i rodzina. Po pewnym czasie dostrzega absurd tego miejsca i zaczyna szukać odpowiedzi na swoje pytania. Później poznaje mężczyznę o imieniu Hugo, który pokazuje mu pewną piwnicę i szczelinę. 

Dwunasty człowiek (2017)

Film wojenny wyreżyserowany przez Haralda Zwarta. Akcja toczy się w 1943 roku w Norwegii i przedstawia losy Jana Baalasruda, żołnierza ruchu oporu przeciwko Nazistom. Po nieudanej akcji musi on się ukrywać i radzić sobie sam w otoczeniu dzikiej przyrody. Produkcja została dwukrotnie wyróżniona nagrodą Amanda w 2018 roku za efekty specjalne i najlepszy dźwięk. 

Optymistki (2013)

Jest to film dokumentalny wyreżyserowany przez Gunhild Magnor. Historia przedstawia losy amatorskiej drużyny siatkarskiej złożonej z pań, które mają od 66 do 98 lat. Mimo cotygodniowych treningów nie wzięły udziału od kilkudziesięciu lat w żadnym meczu. Postanawiają w końcu zagrać przeciwko swoim męskim rówieśnikom ze Szwecji. 

Oslo, 31 sierpnia (2011)

Norweski dramat z 2011, za reżyserię odpowiadał Joachim Trier. Film przedstawia historię Andersa, który jest uzależniony od narkotyków. Po wyjściu z kliniki na jeden dzień spotyka starych przyjaciół, wracają do niego również wspomnienia z przeszłości. FIlm był nominowany w wielu kategoriach do nagrody Amanda, ostatecznie wygrał w dwóch – za najlepszy montaż i reżyserię. 

22 lipca (2018)

Produkcja norwesko-islandzko-amerykańska. Jest to film fabularny, który przedstawia wydarzenia z 22 lipca 2011 roku. Wtedy Anders Breivik zamordował 77 osób – część w Oslo, a resztę na wyspie Utoya. FIlm był nominowany do Złotego Lwa na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji. Na tym Festiwalu otrzymał również nagrodę specjalną.

- Polecamy -