-9.8 C
Oslo
czwartek, 18 kwietnia, 2024
motty_kredyty norweskie

Norweskie mity – mityczne stworzenia i postacie

Planujesz podróż do Norwegii? W takim razie, zanim wyruszysz zwiedzać norweskie zabytki i atrakcje turystyczne, koniecznie poznaj Norwegię od nieco innej strony. Odkryj norweskie mity pełne magii i mitycznych stworzeń. Rozpocznij podróż pełną legend i wyrusz ich śladami.

Dawne wierzenia wikingów – śladami Odyna, Thora i pięknej Frei

Zanim zaczniesz odkrywać miejsca związane z potężnymi wikingami, poznaj historię ich wierzeń, które motywowały ich postępowania.

Gdy wikingowie trzęśli nie tylko światem skandynawskim, ale też całą Europą, ich wiara skupiała się wokół istot nadprzyrodzonych. Wierzyli oni, że mieszkańcy Skandynawii są narodem wybranym, który wywodzi się bezpośrednio od wielkich Asów i Wanów, którymi przepełnione są norweskie mity.

Centrum wiary wikingów byli bogowie na czele z wielkim Odynem – najpotężniejszym bogiem mądrości, wojny i władzy. Natomiast najsłynniejszą boginią była Freja – bóstwo miłości, płodności i wegetacji.

Cześć składano również Thorowi – bogowi burz i piorunów, patronowi ogniska domowego i rolnictwa. Dzięki marvelowskim filmom mity na temat Thora i innych bogów ponownie stały się bardzo popularne. Dlatego takie miejsca jak 1200-letnia świątynia Thora i Odyna w mieście Ørsta znów rozbudza wyobraźnię turystów z całego świata.

Mitologia nordycka jest pełna bogiń i bogów, którzy zamieszkiwali Asgard i Wanheim. Bogowie chętnie odwiedzali świat ludzi określany jako Midgard. Koniecznie zapoznaj się z historiami na temat przygód Lokiego, Tura, Baldura, Friggy i wielu innych, zanim wyruszysz do Norwegii i innych krajów skandynawskich.

W Norwegii uważaj na Trolle!

Norweskie mity nie są znane jedynie z wierzeń na temat bóstw, ale też nie brakuje tutaj opowieści i legend na temat stworzeń magicznych. Dużą popularnością cieszą się historie związane z trollami.

Jeśli dotąd kojarzyły Ci się one z krasnoludkami – miłymi, pomocnymi istotami, o uroczych twarzyczkach, to nie mogłeś być w większym błędzie! Norwedzy wierzą, że trolle to stworzenia o brzydkich twarzach, człekokształtnym wyglądzie, o niskim wzroście i bardzo niemiłym usposobieniu.

Gdzie spotkasz trolla?

Według norweskich mitów trolle zamieszkują lasy na terenach górzystych. Najczęściej jako dom wszystkich trolli uznaje się Trollfjorden. Norwedzy wierzą, że odwiedzenie tego przepięknego miejsca to podwójnie niesamowite doświadczenie – pozwala chłonąć zjawiskowe widoki, a przy tym sprawia, że narażasz się na ryzyko spotkania nieprzychylnego ludziom trolla!

Kolejnym takim miejscem, gdzie spotkasz trolla jest Trollstigen, czyli cudownie położona droga widokowa, która składa się z 11 serpentyn, zakręcających nawet pod kątem 180 st. Gdy odwiedzisz te zachwycające miejsce, koniecznie wypatruj również jedynego takiego znaku „Uwaga trolle”.

Mieszkańcy Norwegii znają trolle jako stworzenia niebezpieczne, wredne, ale też niezbyt rozgarnięte. Warto wiedzieć też, że norweskie mity na temat ich powstania mówią o tym, że trolle powstają z kamieni. Ukrywają się w zaciemnionych miejscach, co związane jest to z ich strachem przed promieniami słonecznymi, które mogą sprawić, że trolle ponownie zamienią się w kamienne skały. Dlatego osoby zafascynowane legendami Nordlandu na temat trolli nie mogą również zignorować najsłynniejszego górskiego łańcucha Siedem Sióstr, gdzie słońce zaskoczyło trolle i przemieniło je w skały.

Sprawdź, czy Twoja żona jest huldrą!

Czy wiesz, że istnieją również żeńskie odmiany trolli? Te podstępne stworzenia nazywane są huldrami. Dlaczego są podstępne? Norweskie mity wskazują, że huldry potrafią zamieniać się w piękne kobiety. Z tego powodu istnieje wiele opowieści o tym, że wielokrotnie w Norwegii małżonkowie dopiero po wielu latach dowiadywali się o tym, że wybranki ich serca są w rzeczywistości złośliwymi i nie tak urodziwymi huldrami.

Zatroszcz się o gnomy

Norwedzy wierzą również, że w każdym gospodarstwie domowym zamieszkuje gnom. Chroni on domowników, dba o dom i zazwyczaj jest przyjacielsko nastawiony. Dlaczego zazwyczaj? Gnomy potrafią być złośliwe jak trolle, jeśli nimi gardzisz i nie troszczysz się o nie.

Najważniejsze jest to, aby pamiętać o nich w wieczór wigilijny. Wtedy też Norwegowie wystawiają przed domem miseczkę kremu ryżowego, przyprawionego cynamonem, kardamonem z dodatkiem migdałów. Gnomy uwielbiają tę strawę, dzięki temu godzą się na sprzyjanie domownikom i gospodarstwu przez kolejny rok.

- Polecamy -