środa, 9 października, 2024

Norweskie urzędy i instytucje, które warto odwiedzić

Przeprowadzasz się do Norwegii i zastanawiasz się, jakie formalności czekają Cię na miejscu? Wyjeżdżając na stałe do innego państwa warto z pewnością sprawdzić gdzie znajdują się placówki medyczne, posterunek policji czy banki. Jest jednak również wiele innych urzędów i instytucji, które należy odwiedzić obligatoryjnie, aby zarejestrować swój pobyt czy dopełnić formalności związanych z pracą. Poniżej przedstawiamy listę – jakie norweskie urzędy i instytucje warto znać, mieszkając w kraju fiordów. Część z nich będziesz musiał odwiedzić już na początku swojego pobytu, inne adresy przydadzą Ci się dopiero w wyjątkowych sytuacjach. Warto jednak znać je wszystkie i wiedzieć, czym się zajmują i jak mogą Ci pomóc.

Ambasada Polska

Ambasada Polski mieści się w Oslo. Ma ona za zadanie reprezentować interesy Polaków mieszkających w Norwegii. Możesz tam także załatwić wiele spraw związanych z paszportem i innymi polskimi dokumentami. Ambasada pomoże Ci także w przypadku utraty dokumentów, udzieli Ci porad prawnych, potwierdzi profil zaufany. To także miejsce, w którym załatwisz również wszelkie sprawy związane ze swoim stanem cywilnym, takie jak na przykład: administracyjna zmiana nazwiska, odtworzenie treści zagranicznego aktu stanu cywilnego czy rejestracja zagranicznego aktu małżeństwa w polskim rejestrze stanu cywilnego. Na Facebooku polskiej ambasady w Oslo możesz także znaleźć wiele informacji dotyczących życia Polaków w Norwegii.

Utlendingsdirektoratet (UDI) – Urząd ds. Cudzoziemców

UDI to urząd zajmujący się sprawami związanymi z imigrantami i uchodźcami. Jeśli planujesz, że Twój pobyt w Norwegii będzie trwał dłużej niż 3 miesiące jesteś zobowiązany, aby zameldować się na posterunku policji, która współpracuje właśnie z UDI. Podstawową rolą tego urzędu jest rozpatrywanie wniosków o różnego rodzaju zezwolenia. Współpracuje zarówno z policją norweską, jak i placówkami dyplomatycznymi. Urząd ten z jednej strony dba o to, by zmniejszyć odsetek nielegalnych imigracji, z drugiej zaś o bezpieczeństwo uchodźców. Ma także za zadanie rozwijać obszary polityki związane z imigracją i uchodźstwem oraz pełnić w tych sprawach rolę naukową.

Folkeregisteret – Urząd Meldunkowy

Rejestracja w norweskim Urzędzie Meldunkowym jest obowiązkowa jeśli zostajesz w tym kraju dłużej niż 3 miesiące. To nie tylko formalność, ale też znaczne ułatwienie dla Ciebie – jeśli podasz tam swój aktualny adres dotrze do Ciebie cała korespondencja urzędowa. W innym przypadku możesz mieć problem z jej odebraniem. Aktualizacja adresu zamieszkania lub adresu korespondencyjnego w Norwegii jest bardzo ważna, zwłaszcza w okresie rozliczeń podatkowych oraz okresie po rozliczeniach ponieważ urzędy wiele dokumentów wciąż wysyłają pocztą.

NAV – Urząd Pracy i Opieki Społecznej

Jeśli wyjeżdżasz do Norwegii do pracy, będzie to dla Ciebie jedna z najważniejszych instytucji. To urząd zajmujący się zarówno kwestiami zatrudnienia i bezrobocia, jak wszelkimi zasiłkami i zapomogami. Znajdziesz tu także aktualne oferty zatrudnienia. Co ważne, w każdej placówce NAV powinna znajdować się osoba komunikująca się w języku angielskim, a na naszą wyraźną prośbę możemy poprosić o tłumaczenie na język polski.

- reklama -

MOTTY. WIĘKSZA SZANSA NA KREDYT

Wysyłamy Twój wniosek kredytowy do 20 banków, które następnie konkurują ze sobą, aby zaoferować Ci najlepszą ofertę pożyczki. Pozwól nam wykonać całą pracę! Zaoszczędź czas i pieniądze. Zawnioskuj o kredyt gotówkowy lub refinansowy u nas.
Ile chcesz pożyczyć?
,-
Wybierz okres spłaty
lat
Wyślij wniosek
Låner du 100 000 kr over 5 år, koster det 37 120 kroner hvis den effektive renten er 14,15 %.
Det vil si at det totale lånebeløpet
for disse 5 årene er 137 120 kroner. Hvilken rente du får, gjenstår å se. Nominell rente varierer fra 6 % til 23 %.

SUA – Centrum Obsługi Pracowników Zagranicznych

SUA to nie tyle urząd, co instytucja obejmująca opieką wszystkich obcokrajowców pracujących lub prowadzących działalność gospodarczą w Norwegii. Współpracują tutaj ze sobą Inspekcja Pracy, Policja, Urząd Podatkowy oraz Urząd Imigracyjny. Dzięki temu w SUA możesz załatwić wiele spraw związanych z zatrudnieniem w Norwegii za jednym razem. Co więcej – tutejsza obsługa porozumiewa się w wielu językach. Możesz otrzymać tutaj świadectwo rejestracji (registreringsbevis), złożyć dokumenty do podania o zezwolenie na pobyt i zamówić kartę pobytu. Możesz także złożyć podanie o kartę podatkową i otrzymać norweski numer identyfikacyjny, oraz zgłosić przeprowadzkę do Norwegii i otrzymać norweski numer identyfikacyjny.

Skatteetaten – Urząd Skarbowy

Skatteetaten to norweski urząd skarbowy. To tu otrzymasz swój numer personalny (zarówno tymczasowy, jak i stały) i zamówisz kartę podatkową. Pamiętaj, że w Norwegii Urząd Skarbowy ma oddzielną jednostkę do spraw zagranicznych, SFU – Sentralskattekontoret for utenlandssake. To tutaj pracodawcy zatrudniający obcokrajowców w Norwegii muszą zgłosić ich pobyt.

Brønnøysundregistrene – Ośrodek do spraw Rejestracji Działalności Gospodarczych

Ośrodek ds. Rejestracji Brønnøysund jest organem rządowym w ramach Ministerstwa Handlu, Przemysłu i Rybołówstwa Norwegii. Jest on odpowiedzialny za rejestrację wszystkich norweskich i zagranicznych podmiotów gospodarczych działających w Norwegii. Zapewnia on ochronę prawną i kontrolę finansową. Jednocześnie jest także źródłem informacji na temat uczestników norweskiego rynku. To tutaj będziesz składać wniosek o nadanie norweskiego numeru organizacyjnego, jeśli będziesz rozpoczynać działalność gospodarczą w kraju fiordów.

- reklama -
- Polecamy -