-9.8 C
Oslo
poniedziałek, 22 kwietnia, 2024
motty_kredyty norweskie

Od 21 maja cudzoziemcy będą mogli łatwiej przekroczyć norweską granicę

Od 21 maja zmieni się dokumentacja potrzebna cudzoziemcom do przekroczenia norweskiej granicy. Informacją tę przekazała podczas konferencji prasowej 14 maja 2021 roku Monica Mæland, pełniąca funkcję ministra sprawiedliwości i bezpieczeństwa publicznego.

Mniej biurokracji?

Według norweskiej minister w najbliższym czasie ma dojść do znaczącego złagodzenia wymogów powiązanych z dokumentacją, która umożliwia cudzoziemcom wjazd do Norwegii. 

Jak mówi Mæland, zmiana ta ma dotyczyć głównie obecnego wymogu posiadania przez imigranta wpisu w Krajowym Rejestrze Ludności, który jest potwierdzeniem jego rezydentury. Od 21 maja nie będzie on już potrzebny.

W zamian za to obcokrajowiec, który chce przekroczyć norweską granicę, będzie musiał za pomocą innych dokumentów potwierdzić swój stały pobyt oraz miejsce zamieszkania w Norwegii. Przyjezdni będą również musieli udowodnić to, że wracają do krainy fiordów po wyjeździe za granicę lub czasowym pobycie poza norweskim terytorium.

Prace w toku

Jaka dokumentacja będzie potrzebna? Trwa obecnie ustalanie szczegółów w tej kwestii.

Jak powiedziała podczas konferencji prasowej Mæland – „[…] Ministerstwo jest obecnie w trakcie ustalania nowych kryteriów i wyda dalsze wytyczne, zanim zmiany wejdą w życie 21 maja”.

Przypomnijmy, że zaostrzona polityka wjazdowa do Norwegii, trwająca już od 21 stycznia i mająca związek z pandemią koronawirusa, uniemożliwiła przekroczenie granicy tysiącom imigrantów. Brak wpisu do Krajowego Rejestru Ludności zmusił wielu powiązanych z Norwegią cudzoziemców do zawrócenia na norweskiej granicy po nieuzyskaniu zgody na wjazd. 

- Polecamy -