-9.8 C
Oslo
sobota, 20 kwietnia, 2024
motty_kredyty norweskie

Odbudowa Norwegii po kryzysie – główne filary rządowego planu

Zmieniony budżet krajowy, opublikowany na rządowej stronie 11 maja, dostarcza informacji na temat najnowszych planów norweskich władz, dotyczących wyjścia z kryzysu. Jaką strategię obrał rząd?

Główne filary odbudowy

Pierwszym z filarów najnowszego planu jest ogromny nacisk położony na zwiększenie zatrudnienia. Rząd swoje działania ma koncentrować w głównej mierze na walce z bezrobociem. Na szczególną uwagę mogą liczyć takie branże jak turystyka, gastronomia i transport. 

Władze przewidują także wsparcie prywatnych biznesów w ich wzroście, restrukturyzacji i innowacjach. Wszystko po to, aby w kraju było coraz więcej nowych miejsc pracy.

Norweski rząd pragnie także przeznaczyć duże środki na ochronę zdrowia psychicznego. Z racji ciężkich czasów znaczna część społeczeństwa musiała się mierzyć z sytuacją kryzysową, która wywarła ogromny wpływ na ich samopoczucie. Do tej grupy władze zaliczają nie tylko osoby starsze, ale i dzieci oraz ich rodziców.

Nacisk zostanie położony także na wskaźniki dotyczące nauki w szkołach średnich po to, aby w znaczny sposób ułatwić młodym ludziom późniejsze poszukiwania pracy.

Rząd nie pozostaje także obojętny wobec ekologii. Przewidywane jest wsparcie w tworzeniu zielonych miejsc pracy oraz zrównoważonego rozwoju. 

Współpraca na arenie międzynarodowej to ostatni z wyszczególnionych przez rząd punktów narodowego budżetu. Kooperacja ma być kontynuowana w tematyce już eksploatowanej takiej jak np. szczepionki, rozwój, klimat, handel oraz współpraca w wypadku sytuacji nadzwyczajnych.

229 miliardów NOK

Jak mówi minister finansów, Jan Tore Sanner, dotacje oraz planowane środki przeznaczone na budżet oscylują obecnie wokół kwoty 229 mld NOK.

Według premier Erny Solberg – „Rozpoczęło się ponowne otwarcie społeczeństwa. Szczepienia są już w toku i w ciągu kilku miesięcy większość dorosłej populacji otrzyma szczepionki. Razem przeżywaliśmy ten kryzys i razem go zostawimy. Dzięki poprawionemu budżetowi zwiększamy wysiłki na rzecz stworzenia większej ilości miejsc pracy […]”.

- Polecamy -