Free Porn
xbporn
28.5 C
Oslo
wtorek, 16 lipca, 2024

Oslo: 16-latek oskarżony o przygotowywanie zamachu terrorystycznego

Norweskie Służby Bezpieczeństwa (PST, Politiets Sikkerhetstjeneste) poinformowały w piątek (5 lutego) o aresztowaniu nastolatka pod zarzutem przygotowywania aktu terrorystycznego. Oskarżony został już wstępnie przesłuchany i nie przyznaje się do winy. Nastolatek nie jest obywatelem Norwegii. 

Aresztowanie nastolatka

Dzień po tym, jak policja otrzymała niepokojące doniesienia na temat 16-letniego chłopaka w Oslo, przystąpiła do akcji i aresztowała go w czwartek, 4 lutego. “W środę otrzymaliśmy informację od jednostki prewencyjnej PST, która skłoniła nas do podjęcia szybkich działań”, mówi prokurator Thomas Blom z Politiets Sikkerhetstjeneste. Według służb aresztowanie odbyło się bez problemu, oskarżony nie stawiał oporu. 

Dwa tygodnie aresztu i śledztwo

Nastolatek stanął przed norweskim wymiarem sprawiedliwości w Sądzie Rejonowym w Oslo. Rozprawa odbyła się za zamkniętymi drzwiami ze względu na młody wiek oskarżonego i ryzyko związane z utrudnianiem śledztwa. Prokurator zażądał dwutygodniowego aresztu dla chłopaka. W tym czasie będą prowadzone czynności śledcze. Oskarżony odmawia współpracy z policją.

Tożsamość chłopaka

Ze względu na dobro śledztwa tożsamość nastolatka nie została ujawniona. Wiadomo, że chłopak jest obywatelem Syrii i stamtąd przybył do kraju fiordów. Według gazety VG oskarżony wykazywał zainteresowanie terroryzmem, udzielał się na forach internetowych sympatyków ISIS, na których dzielił się ekstremistyczną ideologią. Oprócz działalności w sieci młody Syryjczyk uczył się przygotowywać materiały wybuchowe, które w przyszłości miały posłużyć mu podczas zamachu.

Atak wycelowany w Norwegię

Wiadomo, że celem nastoletniego ekstremisty była stolica Norwegii. Szczegóły nie zostały ujawnione. Przedstawiciele Norweskich Służb Bezpieczeństwa nie wykluczają dalszych aresztowań w tej sprawie. 

Andreas Berg Fevang obrońcą 16-latka

Andreas Berg Fevang jest prawnikiem w Oslo i pracuje dla kancelarii Tveter og Kløvfjell AS. Zajmuje się prawem karnym, rodzinnym oraz prawem pracy. Adwokat podkreśla, że nastolatek utrzymuje, iż jest niewinny i domaga się zwolnienia z aresztu. 

“Uważam, że aresztowanie to środek nieproporcjonalny w stosunku do jego młodego wieku”, mówi Fevang w rozmowie z dziennikarzem VG. Prawnik nie chce komentować sprawy ani odpowiadać na pytania, dlaczego klient do tej pory nie złożył wyjaśnień.

Ataki terrorystyczne dużym zagrożeniem dla Norwegii

Służby bezpieczeństwa wskazują, że ataki terrorystyczne przeprowadzane przez prawicowych ekstremistów oraz radykalnych wyznawców islamu to jedne z najpoważniejszych zagrożeń dla kraju fiordów i jego obywateli. 

- Polecamy -