11.4 C
Oslo
środa, 12 czerwca, 2024
motty_kredyty norweskie

Polacy już nie chcą pracować w Norwegii? Coraz więcej rodaków wraca do kraju nad Wisłą

NRK informuje, że dla polskich pracowników Norwegia nie jest już tak atrakcyjna jak kiedyś. Ten deficyt szczególnie odczuwa norweskie budownictwo i przemysł.

Lepsze zarobki w Polsce niż kiedyś

Wśród wypowiedzi, jednym z argumentów jest poprawa zarobków w Polsce. Jak mówi w rozmowie z NRK pan Wojciech Persiński, pracujący w Norwegii hydraulik:

„Znam wielu, którzy wyjechali z Norwegii i dostali pracę w Polsce lub Niemczech. Zarobki są tam lepsze niż wcześniej, w takiej sytuacji ludzie wolą pracować tam zamiast w Norwegii”.

Te słowa potwierdza Stein Lier-Hansen, dyrektor Norsk Industri.

„W ostatnich latach płace gwałtownie wzrosły w krajach, z których wcześniej przyjeżdżali do nas pracownicy. Dlatego wiele osób woli pracować w swoim kraju niż emigrować do Norwegii.”

Innymi powodami, przez które coraz więcej Polaków decyduje się na powrót, jest spadek wartości korony norweskiej i zmienna sytuacja w światowej pandemii. Na pewno kluczowa jest również tęsknota za rodziną i rodzimą kulturą. 

W Norwegii nadal mieszka wielu Polaków

Mimo informacji, że sporo pracowników wraca do kraju nad Wisłą, to Polacy nadal stanowią najliczniejszą mniejszość. Według danych z norweskiego Urzędu Statystycznego, w 2021 roku w Norwegii przebywało około 117 tysięcy Polaków. Na kolejnym miejscu są Litwini – jest ich niecałe 50 tysięcy. 

Polacy zaczęli masowo przyjeżdżać do kraju fiordów od 2004 roku, po wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej.

- Polecamy -