15.1 C
Oslo
sobota, 30 września, 2023
motty_kredyty norweskie

Polak próbował przemycić do Norwegii 2 mln papierosów – właśnie stanął przed sądem

Mężczyzna z Polski, którego w maju tego roku celnicy przyłapali na próbie przemytu, stanął właśnie przed norweskim wymiarem sprawiedliwości. Na najbardziej ruchliwym przejściu granicznym w krainie fiordów – Svinesund – cały czas dochodzi do ogromnych konfiskat. Co najczęściej znajduje się wśród nielegalnych towarów?

Jedna z największych konfiskat w Svinesund

W maju tego roku 40-letni Polak próbował przemycić do Norwegii 2 miliony papierosów, prawie 10 000 litrów wódki oraz ponad 1 200 litrów piwa. Celnicy szybko odkryli schowany w ciężarówce towar przy pomocy psa tropiącego. Była to jedna z największych konfiskat, jakich kiedykolwiek dokonano na przejściu granicznym w Svinesund. Wyceniono ją na 11 milionów NOK.

przemyt polskiej wódki do Norwegii
W ciężarówce znaleziono m.in. całe palety polskiej wódki.
[Zdjęcie: Norweski Urząd Celny/NRK]

Kierowca ciężarówki z Polski stanął dzisiaj przed Sądem Okręgowym w Østfold. Przyznał się do winy. Grozi mu kara pozbawienia wolności.

Rośnie liczba konfiskat

W tym roku za podobną próbę przemytu aresztowano już łącznie 7 kierowców. Celnicy ze Svinesund twierdzą, że tegoroczna konfiskata alkoholu jest aż 21 razy większa niż ta, której dokonali w 2020 roku.

Jak dotąd w samym Svinesund skonfiskowano łącznie aż 53 000 litrów alkoholu wysokoprocentowego, 37 000 litrów piwa oraz 3,6 miliona papierosów. Przemytnicy najczęściej próbują przekroczyć granicę ciężarówką – każdego dnia aż 1 500 pojazdów tego typu przekracza w tym miejscu norweską granicę.

konfiskata alkoholu w Norwegii
Magazyn służby celnej w Svinesund jest obecnie wypełniony prawie po brzegi.
[Zdjęcie: Norweski Urząd Celny/NRK]

Celnicy zdają sobie wobec tego sprawę, że nie są w stanie wyłapać wszystkich przemytników. Jednak już w tym roku udało im się przechwycić towar, za który próbowano uniknąć zapłacenia podatku o łącznej wartości 38,5 milionów NOK.

Jak donosi NRK – konfiskowany towar najczęściej pochodzi z Europy Wschodniej i po zarekwirowaniu przez pewien czas jest magazynowany. Po pewnym czasie dokonuje się jednak jego zniszczenia.

- Polecamy -