-9.8 C
Oslo
wtorek, 21 maja, 2024
motty_kredyty norweskie

Północna Norwegia największym podbiegunowym poligonem wojskowym od czasów zimnej wojny

Jak donosi portal Barents Observer, w rejonie Ofoten w 2022 roku może znaleźć się nawet 40 000 żołnierzy. Ich obecność będzie miała związek z międzynarodowym programem ćwiczeniowym – Cold Response 2022.

Ćwiczenia wojskowe NATO

Międzynarodowe szkolenia pod nazwą Cold Response, które mają miejsce w północnej części krainy fiordów, przeprowadzane są od 2006 roku w 2-letnich odstępach. Biorą w nich udział wojska Norwegii oraz jej sojuszników z NATO i nordyckich krajów partnerskich.

Podczas manewrów możliwe jest testowanie wspólnych, międzynarodowych operacji, które przeprowadzane są w środowisku charakteryzującym się trudnymi warunkami pogodowymi. W 2022 roku największy nacisk będzie położony na ćwiczenia uwzględniające marynarkę wojenną oraz siły powietrzne.

Jak podaje portal Barents Observer, w czasach, gdy coraz bardziej zauważalna jest rosnącą nieufność pomiędzy Rosją a Europą, Norwegowie starają się efektywnie budować swoje bezpieczeństwo, dzięki międzynarodowej współpracy oraz wspólnym ćwiczeniom z wojskami NATO oraz nordyckich sojuszników. 

Ponadto, jak zauważył generał Eirik Kristoffersen, który pełni funkcję dowódcy Sił Zbrojnych Norwegii – „Wśród naszych sojuszników znacznie wzrosło zainteresowanie północą i Arktyką”.

Nawet 40 000 żołnierzy

W obszarze Ofoten, które pełni pod względem strategicznym niezwykle istotne miejsce na wypadek jakiegokolwiek większego konfliktu zbrojnego z udziałem wojsk rosyjskich, w przyszłym roku może znaleźć się nawet 40 000 żołnierzy. Działania ćwiczeniowe osiągną w związku z tym niebywale dużą skalę.

Obszar, w którym dojdzie do manewrów, znajduje się około 600 kilometrów od istotnych strategicznie rosyjskich baz łodzi podwodnych, usytuowanych na Półwyspie Kolskim.

Minister obrony narodowej Norwegii Frank Bakke-Jensen powiedział także, że Cold Response 2022 to znak silnej obecności NATO w Arktyce. „Ćwiczenie przetestuje również zdolność sojuszników do ochrony interesów NATO w Arktyce. To jest odstraszanie w działaniu” – stwierdził polityk.

Zgodnie z międzynarodowym prawem Rosjanie zostaną zaproszeni do oglądania manewrów wojskowych, mających miejsce w 2022 roku w rejonie Ofoten.

- Polecamy -