Przemysł budowlany to chętnie wybierany sektor przez Polaków, którzy wyjeżdżają do pracy w Norwegii. Tym bardziej że w kraju fiordów ciągle poszukiwani są doświadczeni fachowcy. Dlatego możesz tam liczyć na stabilne zarobki, a przede wszystkim na wysoko rozwinięty system ochrony pracowników. Poznaj szczegóły i dowiedz się, gdzie najlepiej szukać ofert pracy w budowlance w Norwegii.
Dla kogo jest praca w budowlance w Norwegii?
Zastanawiasz się, czy praca w budowlance w Norwegii jest dla Ciebie? Obowiązki, jakie na Ciebie czekają, są dość wymagające – przede wszystkim pod względem fizycznym. Jednak wykonywanie obowiązków w Polsce czy Niemczech w porównaniu do Norwegii ma zupełnie inny charakter. Wiąże się to z kulturą pracy, jaka obowiązuje w kraju fiordów, a także ze świetnie rozwiniętym systemem ochrony pracowników. Dlatego nawet osoby, które wcześniej nie pracowały za granicą i mają obawy przed takim wyjazdem, pod tym względem mogą czuć się bezpiecznie w Norwegii.
Musisz też zdawać sobie sprawę z tego, że w Norwegii obowiązują dość restrykcyjne zasady dotyczące godzin pracy – nadgodziny mają wyższe stawki. Dlatego wielu pracowników budowlanych podkreśla, że praca w Norwegii w budownictwie jest łatwiejsza od pracy w Niemczech, Polsce itp. Tym bardziej że wiele norweskich firm budowlanych korzysta z nowoczesnych maszyn, które mają ułatwić wykonywanie wielu obowiązków. Poza tym praca w budownictwie będzie dobrym rozwiązaniem zarówno dla wykwalifikowanych osób z wieloletnim doświadczeniem, jak i dla studentów, którzy chcą dorobić bądź osób, dopiero rozwijających się w tej branży.
Ile można zarobić w branży budowlanej w Norwegii?
W Norwegii płaca minimalna jest obowiązkowa dla wszystkich zawodów, zamiast tego istnieją minimalne stawki dla niektórych branż i zawodów. Jeszcze zanim zaczniesz pracę w budownictwie, to dowiedz się, czy doszło do zmian obejmujących tę branżę – niezbędne informacje znajdziesz na stronie: www.arbeidstilsynet.no. Tym bardziej że w 2022 zostały ogłoszone zmiany w wysokości nowych stawek minimalnych dla branży budowlanej. Zgodnie z nimi:
- wykwalifikowany pracownik budowlany w Norwegii otrzyma 230 NOK za godzinę;
- niewykwalifikowany pracownik bez doświadczenia w branży otrzyma 207,40 NOK za godzinę;
- niewykwalifikowany pracownik z co najmniej rocznym doświadczeniem w branży zarobi 216 NOK za godzinę;
- pracownicy poniżej 18 roku życia zarobią minimum 139 NOK za godzinę.
Jeśli chcesz wiedzieć, ile można zarobić, pracując w budownictwie w Norwegii, to sugeruj się informacjami publikowanymi przez Centralne Biuro Statystyczne. Na podstawie tych danych dowiesz się, jak wygląda średnia krajowa w danym roku. Wynika z tego, że w 2022 roku:
MOTTY. WIĘKSZA SZANSA NA KREDYT
- inżynierowie budowlani zarobili średnio 71 010 NOK brutto (kwota netto wyniosła 45 323 NOK);
- murarze zarobili średnio 43 370 NOK brutto (kwota netto wyniosła 30 500 NOK);
- pracownicy budowlany (prace związane z betonem) zarobili średnio 46 190 NOK brutto (kwota netto wyniosła 32 221 NOK).
Gdzie najlepiej szukać pracy w budowlance w Norwegii?
Poszukiwanie pracy w budowlance w Norwegii zacznij jeszcze przed wyjazdem. Dzięki temu nie będziesz tracić czasu na szukanie ogłoszeń, gdy będziesz już w Norwegii. Tym bardziej że jeszcze w Polsce możesz skorzystać z pomocy agencji pracy, która zajmie się wszystkimi formalnościami. To dobra opcja, jeśli nigdy wcześniej nie pracowałeś za granicą i szukasz dość bezpiecznego rozwiązania.
Oczywiście możesz też zacząć szukać pracy na własną rękę np. przy pomocy wyszukiwarek z ofertami w budowlance. Wśród najpopularniejszych serwisów są m.in.:
- Jobbnorge.no,
- Visma.no,
- Jobbdirekte.no,
- Tempteam.no,
- Finn.no,
- Jooble.org
Możesz również skorzystać z ogłoszeń dodawanych na stronach przeznaczonych dla Polaków mieszkających w Norwegii, grupach w social mediach (Facebook) lub po prostu włączyć stronę www norweskiego urzędu pracy, czyli tzw. NAV.
Zmiany związane z pracą poprzez agencję pracy – dotyczą pracy w budowlane w Oslo.
W 2023 roku wprowadzono zmiany w przepisach dot. zatrudniania pracowników w budowlance poprzez agencje pracy. Nowe przepisy zabraniają zatrudniania pracowników przez agencję pracy do wykonywania zleceń w Oslo i okolicach. Zmiany weszły w życie od 1 kwietnia 2023.
– zniesiono prawo do zatrudniania do „pracy tymczasowej”;
– brak możliwości zatrudniania w firmach pośrednictwa pracy w branży budowlanej w Oslo, Viken i dawnym Vestfold. Zakaz zatrudniania będzie dotyczył wszystkich zawodów na placach budowy, które są objęte kategorią „prace budowlane”.
Jakie dokumenty trzeba wyrobić przed podjęciem pracy w budowlance?
Jeśli interesuje Cię jedynie sezonowa praca w budowlance w Norwegii – do 3 miesięcy – to nie potrzebujesz żadnych dodatkowych dokumentów. Wystarczy ważny dowód osobisty lub paszport. Niezbędne jest tylko to, żebyś już w Norwegii wyrobił kartę podatkową oraz d-nummer.
Gdy podejmujesz pracę na cały etat w Norwegii, to musisz zgromadzić więcej dokumentów m.in.:
- świadectwo ukończenia szkoły zawodowej, świadectwo maturalne lub dyplom ukończenia studiów (zależy to od rodzaju wykonywanej pracy);
- zaświadczenia o ukończonych szkoleniach, posiadanych uprawnieniach np. do prowadzenia wózków widłowych;
- świadectwa pracy i referencje od poprzednich pracodawców;
- niekiedy potrzebne jest też zaświadczenie lekarskie, które wskazuje, że nie ma przeciwwskazań do wykonywania danego zawodu;
- międzynarodowe uprawnienia budowlane (polskie uprawnienia nie są respektowane);
- ważny dokument potwierdzający tożsamość;
- karta podatkowa (załatwiana już po przybyciu do Norwegii);
- d-nummer (otrzymywany w lokalnym oddziale urzędu podatkowego lub w Centralnym Urzędzie Podatkowym ds. Cudzoziemców).