11.4 C
Oslo
czwartek, 13 czerwca, 2024
motty_kredyty norweskie

Praca w Norwegii dla kobiet

Do pracy w Norwegii chętnie wyjeżdżają nie tylko mężczyźni, ale również kobiety. Jesteś zdecydowana na wyjazd do kraju fiordów, a może już tam mieszkasz i szukasz pracy? Do wyboru masz naprawdę różnorodne zawody i stanowiska, które możesz dopasować do swoich kwalifikacji i oczekiwań finansowych. Przekonaj się, jaka praca w Norwegii dla kobiet jest najczęściej wybierana przez Polki i zdecyduj, czy te branże Ci odpowiadają.

Praca w Norwegii dla kobiet – Branże

Zastanawiasz się, w jakich branżach najczęściej pracują w Norwegii kobiety? Przygotowaliśmy dla Ciebie listę najpopularniejszych branż i stanowisk, od których warto rozpocząć poszukiwanie pracy w kraju fiordów.

Sektor medyczny

Sektor medyczny w Norwegii to bardzo atrakcyjny kierunek wybierany przez kobiety, a szczególnie przez Polki poszukujące pracy za granicą. Popularnymi opcjami jest praca jako pielęgniarka, jak i jako lekarka ze specjalizacjami. Polki z kierunkowym wykształceniem bez problemów znajdą pracę w norweskich szpitalach, klinikach czy ośrodkach opieki.

Pamiętaj jednak, że aby rozpocząć pracę w sektorze medycznym w Norwegii, musisz zdać egzamin, potwierdzający Twoją wiedzę. W tym przypadku nie wystarczy uznanie dyplomu i nostryfikowanie dyplomu.

Wykwalifikowane Polki pracujące w sektorze medycznym mogą liczyć na przyzwoite zarobki. Warto wiedzieć, że norweskie przepisy określają dozwolony czas pracy w ciągu tygodnia, dlatego pracownicy medyczni bardzo rzadko pracują dłużej. Dlatego warunki pracy są dużo korzystniejsze od tych w Polsce.

Przemysł spożywczy

W jakiej jeszcze branży można znaleźć pracę w Norwegii dla kobiet? Warto wspomnieć o przemyśle spożywczym, który zapewnia dużą różnorodność stanowisk.

Bez problemów pracę znajdą też Polki, które nie znają żadnego języka obcego. Wtedy najczęściej do dyspozycji jest praca w zakładach produkcyjnych, np. jako pracownik pakujący, sortujący lub magazynowy.

Polki mogą też znaleźć zatrudnienie w norweskich sklepach spożywczych, rybnych, mięsnych, a także w piekarniach. Jeśli do Twoich obowiązków należy obsługa klientów, to raczej trzeba znać norweski lub angielski w stopniu komunikatywnym.

Hotelarstwo i gastronomia

W Norwegii branża hotelarska i gastronomiczna rozwijają się w bardzo szybkim tempie, a kraj fiordów jest coraz chętniej odwiedzany przez turystów z różnych części świata. Dlatego kolejnym przykładem jest praca dla kobiet w Norwegii właśnie w branży hotelarskiej i gastronomicznej. Ten sektor oferuje różnorodne stanowiska – takie jak kelnerka czy sprzątaczka, kucharka oraz menadżerka. W tej branży nawet bez doświadczenia możesz znaleźć pracę – szczególnie sezonową w okresie wakacyjnym. Na wyższych stanowiskach wymagane może też być kierunkowe wykształcenie, które ułatwi zarządzanie zespołem. Wtedy koniecznie przekaż dyplom i certyfikaty do tłumacza przysięgłego, aby przetłumaczył dokumenty na język norweski.

Edukacja i sektor opieki nad dziećmi

Kolejnym przykładem pracy w Norwegii dla kobiet jest sektor opieki nad dziećmi i edukacja. Polki bardzo często pracują jako prywatne nianie, a także jako opiekunki w żłobkach i przedszkolach. Konieczne jest jednak to, żebyś poznała język obcy w stopniu komunikatywnym – nie zawsze niezbędny jest język norweski.

Zaletą pracy w sektorze opieki nad dziećmi są elastyczne godziny pracy oraz dobre zarobki – szczególnie dla Polek z kierunkowym wykształceniem.

Sektor usług

Branża usługowa to kolejny sektor, w którym pracę w Norwegii mogą znaleźć kobiety – zarówno Norweżki, jak i Polki. Jeśli interesuje Cię branża usług, możesz dopasować stanowisko do swojego wykształcenia i rozpocząć pracę np. w agencji marketingowej, agencji nieruchomości, a także w salonie kosmetycznym, fryzjerskim itd. Opcji masz naprawdę sporo. Jednak szczególnie popularne usługi wykonywane przez Polki dotyczą drobnych prac biurowych, opieki nad osobami starszymi i sprzątania – zarówno w prywatnych domach, jak i w firmach. Właśnie tego typu ogłoszeń znajdziesz najwięcej.

Ile zarabiają Polki w Norwegii?

Z pewnością ucieszy Cię fakt, że praca w Norwegii dla kobiet z Polski nadal jest bardzo opłacalna. Oczywiście dokładne dochody zależą od zajmowanego stanowiska, sektora, w jakim pracujesz, doświadczenia itp. Możemy Ci jednak przedstawić średnie zarobki w najpopularniejszych sektorach, dzięki temu dowiesz się, ile możesz zarobić jako kobieta pracująca w Norwegii.

  • Przemysł spożywczy – średnie miesięczne zarobki wynoszą 17-22 tys. NOK.
  • Hotelarstwo i gastronomia – w tej branży możesz zarobić 15-22 tys. NOK.
  • Edukacja – jako opiekunka dla dzieci możesz zarobić średnio 18-25 tys. NOK miesięcznie.
  • Sektor medyczny – pracując jako położna lub pielęgniarka zarobisz średnio 22-35 tys. NOK.

Jak widzisz, nadal jest praca w Norwegii dla kobiet zza granicy. Możesz zdecydować się na zatrudnienie w branży spożywczej, medycznej, w usługach, hotelarstwie i gastronomii czy też zdecydować się na pracę jako opiekunka. Bez względu na Twój wybór, możesz liczyć na przyzwoite zarobki, których wysokość zależy od doświadczenia, wykształcenia i wybranej firmy.

- Polecamy -