Według statystyk w Norwegii pracuje aż 120 tysięcy Polek i Polaków. Co sprawia, że tak chętnie decydujemy się na poszukiwanie pracy w tym kraju? Najpopularniejsze argumenty to – wyższe wynagrodzenie, godne warunki pracy, korzystniejsze wsparcie socjalne. Sprawdź, dlaczego jeszcze warto rozpocząć pracę w Norwegii. Praca w Norwegii to Twój cel? W takim razie przekonaj się, jak i gdzie szukać ofert pracy w Norwegii.
Czy Polacy mogą pracować w Norwegii?
Przede wszystkim warto podkreślić, że Norwegia nie należy do państw członkowskich Unii Europejskiej. Jednak mimo to Polacy chętnie decydują się na pracę w tym kraju. Konieczne jest jedynie przestrzeganie następujących zasad:
- Możesz bez problemu pracować i mieszkać w Norwegii przez 3 miesiące bez meldunku.
- Po upłynięciu tego okresu konieczne jest zameldowanie się w Norwegii. To z kolej sprawia, że konieczne stanie się uzyskanie umowy o pracę. Najpierw możesz zdecydować się na pobyt tymczasowy, jednak nie może przekraczać on 6 miesięcy. Po tym okresie konieczny jest już stały meldunek.
- Ważne staje się również uzyskanie norsk identitetsnummer, czyli norweskiego PESEL-u. Numer identyfikacyjny wyrabiany dla osób podczas tymczasowego pobytu to D-nummer, a w przypadku stałego pobytu będzie to Fødselsnummer.
- Gdy zostaniesz już zatrudniony i zameldowany koniecznie udaj się do Urzędu Podatkowego, czyli Skatteetaten, gdzie uzyskasz kartę podatkową, która służy do odprowadzania podatków.
- Niezbędne będzie też odwiedzenie Nokut, czyli instytucji, która odpowiada za potwierdzanie tytułów zawodowych.
- Pomocne stanie się też otwarcie rachunku bankowego.
Dlaczego praca w Norwegii jest tak popularna?
Gospodarka norweska opiera się przede wszystkim właśnie na ropie naftowej, gazie ziemnym, ale też oczywiście na rybołówstwie.
Od lat bezrobocie w Norwegii utrzymuje się na bardzo niskim poziomie. Do tego ciągle rośnie zapotrzebowanie w sektorze przemysłowym, w branży IT, w sektorze budowlanym, w rybołówstwie oraz w służbie zdrowia.
Praca w Norwegii to możliwość podniesienia swojej sytuacji finansowej. Średnia stawka godzinowa w tym kraju kształtuje się średnio na poziomie 75-110 zł i stale rośnie. Z kolei średnie zarobki wynoszą ok. 43 870 NOK brutto miesięcznie, co w przeliczeniu na polską walutę daje ok. 19 200 zł.
MOTTY. WIĘKSZA SZANSA NA KREDYT
Wysokość zarobków rośnie wraz z doświadczeniem, kwalifikacjami oraz ze znajomością języka angielskiego lub norweskiego.
Dla wielu rodzin powodem przyjazdu do Norwegii w celach zarobkowych są również korzystne stawki zasiłków za urodzenie dziecka. Na przykład tzw. becikowe wynosi ok. 90 300 NOK.
Gdzie szukać pracy w Norwegii?
Przejdźmy jednak do konkretów. Gdy już zdecydujesz się na pracę w Norwegii, przeczytaj nasz poradnik, gdzie szukać ofert pracy, które spełnią Twoje oczekiwania. Nie zapomnij wcześniej przygotować swoje CV!
NAV – Norweski Urząd Pracy i Opieki Społecznej
NAV to połączenie polskiego ZUS-s z Powiatowym Urzędem Pracy. Urząd odpowiada za pomoc w znalezieniu pracy mieszkańcom Norwegii. Do tego wypłaca zasiłki dla bezrobotnych, chorobowe oraz świadczenia emerytalne i rodzicielskie.
Możesz udać się do NAV, aby uzyskać pomoc w znalezieniu pracy lub odwiedzić stronę internetową, na której udostępnione są oferty pracy.
Norweskie agencje pośrednictwa pracy
Możesz też skorzystać z pomocy agencji, które specjalizują się w pośrednictwie pracy.
Oto kilka firm, które mogą pomóc Ci w znalezieniu pracy w Norwegii:
- ADECCO,
- Bjorg Fjell,
- Lenas,
- Manpower,
- Eterni,
- Nefas,
- Active Personell.
Polskie agencje pośrednictwa pracy
Jeśli obawiasz się bariery językowej, to dobrym wyborem będą nasze polskie agencje, takie:
- Job Assistance,
- Workshop,
- Jobzone.
Zaletą agencji pracy jest to, że często pomagają także w załatwieniu wszystkich spraw formalnych związanych z legalną pracą w Norwegii. Najlepiej sprawdź wiarygodność agencji, zanim podpiszesz umowę. Możesz to zrobić na stronie http://stor.praca.gov.pl/.
Portale ogłoszeniowe
W przypadku problemów z językiem angielskim i norweskim koniecznie przejrzyj też polskie portale z ogłoszeniami o pracę. Warte uwagi są takie serwisy, jak Pracuj.pl, Europa.jobs, Jobs.pl, OLX.pl, Lenot.pl itd.
Praca w Norwegii czeka na Ciebie również na norweskich i europejskich portalach ogłoszeniowych, takich jak np. Finn.no, EURES, Petrojobb.no, Canvas oraz Jobb Jakt.
Nie zapomnij, że świetnym sposobem na znalezienie pracy w Norwegii są też portale społecznościowe, takie jak Facebook oraz LinkedIn.