test
11.4 C
Oslo
czwartek, 20 czerwca, 2024
motty_kredyty norweskie

Praca w Norwegii przez agencję pracy — czy warto? Gdzie ich szukać?

Według statystyk w Norwegii pracuje aż 120 tysięcy Polek i Polaków. Co sprawia, że tak chętnie decydujemy się na poszukiwanie pracy w tym kraju? Najpopularniejsze argumenty to – wyższe wynagrodzenie, godne warunki pracy, korzystniejsze wsparcie socjalne. Sprawdź, dlaczego jeszcze warto rozpocząć pracę w Norwegii. Praca w Norwegii to Twój cel? W takim razie przekonaj się, jak i gdzie szukać ofert pracy w Norwegii.

Czy Polacy mogą pracować w Norwegii?

Przede wszystkim warto podkreślić, że Norwegia nie należy do państw członkowskich Unii Europejskiej. Jednak mimo to Polacy chętnie decydują się na pracę w tym kraju. Konieczne jest jedynie przestrzeganie następujących zasad:

 • Możesz bez problemu pracować i mieszkać w Norwegii przez 3 miesiące bez meldunku.
 • Po upłynięciu tego okresu konieczne jest zameldowanie się w Norwegii. To z kolej sprawia, że konieczne stanie się uzyskanie umowy o pracę. Najpierw możesz zdecydować się na pobyt tymczasowy, jednak nie może przekraczać on 6 miesięcy. Po tym okresie konieczny jest już stały meldunek.
 • Ważne staje się również uzyskanie norsk identitetsnummer, czyli norweskiego PESEL-u. Numer identyfikacyjny wyrabiany dla osób podczas tymczasowego pobytu to D-nummer, a w przypadku stałego pobytu będzie to Fødselsnummer.
 • Gdy zostaniesz już zatrudniony i zameldowany koniecznie udaj się do Urzędu Podatkowego, czyli Skatteetaten, gdzie uzyskasz kartę podatkową, która służy do odprowadzania podatków.
 • Niezbędne będzie też odwiedzenie Nokut, czyli instytucji, która odpowiada za potwierdzanie tytułów zawodowych.
 • Pomocne stanie się też otwarcie rachunku bankowego.

Dlaczego praca w Norwegii jest tak popularna?

Gospodarka norweska opiera się przede wszystkim właśnie na ropie naftowej, gazie ziemnym, ale też oczywiście na rybołówstwie.

Od lat bezrobocie w Norwegii utrzymuje się na bardzo niskim poziomie. Do tego ciągle rośnie zapotrzebowanie w sektorze przemysłowym, w branży IT, w sektorze budowlanym, w rybołówstwie oraz w służbie zdrowia.

Praca w Norwegii to możliwość podniesienia swojej sytuacji finansowej. Średnia stawka godzinowa w tym kraju kształtuje się średnio na poziomie 75-110 zł i stale rośnie. Z kolei średnie zarobki wynoszą ok. 43 870 NOK brutto miesięcznie, co w przeliczeniu na polską walutę daje ok. 19 200 zł.

Wysokość zarobków rośnie wraz z doświadczeniem, kwalifikacjami oraz ze znajomością języka angielskiego lub norweskiego.

Dla wielu rodzin powodem przyjazdu do Norwegii w celach zarobkowych są również korzystne stawki zasiłków za urodzenie dziecka. Na przykład tzw. becikowe wynosi ok. 90 300 NOK.

Gdzie szukać pracy w Norwegii?

Przejdźmy jednak do konkretów. Gdy już zdecydujesz się na pracę w Norwegii, przeczytaj nasz poradnik, gdzie szukać ofert pracy, które spełnią Twoje oczekiwania. Nie zapomnij wcześniej przygotować swoje CV!

NAV – Norweski Urząd Pracy i Opieki Społecznej

NAV to połączenie polskiego ZUS-s z Powiatowym Urzędem Pracy. Urząd odpowiada za pomoc w znalezieniu pracy mieszkańcom Norwegii. Do tego wypłaca zasiłki dla bezrobotnych, chorobowe oraz świadczenia emerytalne i rodzicielskie.

Możesz udać się do NAV, aby uzyskać pomoc w znalezieniu pracy lub odwiedzić stronę internetową, na której udostępnione są oferty pracy.

Norweskie agencje pośrednictwa pracy

Możesz też skorzystać z pomocy agencji, które specjalizują się w pośrednictwie pracy.

Oto kilka firm, które mogą pomóc Ci w znalezieniu pracy w Norwegii:

 • ADECCO,
 • Bjorg Fjell,
 • Lenas,
 • Manpower,
 • Eterni,
 • Nefas,
 • Active Personell.

Polskie agencje pośrednictwa pracy

Jeśli obawiasz się bariery językowej, to dobrym wyborem będą nasze polskie agencje, takie:

 • Job Assistance,
 • Workshop,
 • Jobzone.

Zaletą agencji pracy jest to, że często pomagają także w załatwieniu wszystkich spraw formalnych związanych z legalną pracą w Norwegii. Najlepiej sprawdź wiarygodność agencji, zanim podpiszesz umowę. Możesz to zrobić na stronie http://stor.praca.gov.pl/.

Portale ogłoszeniowe

W przypadku problemów z językiem angielskim i norweskim koniecznie przejrzyj też polskie portale z ogłoszeniami o pracę. Warte uwagi są takie serwisy, jak Pracuj.pl, Europa.jobs, Jobs.pl, OLX.pl, Lenot.pl itd.

Praca w Norwegii czeka na Ciebie również na norweskich i europejskich portalach ogłoszeniowych, takich jak np. Finn.no, EURES, Petrojobb.no, Canvas oraz Jobb Jakt.

Nie zapomnij, że świetnym sposobem na znalezienie pracy w Norwegii są też portale społecznościowe, takie jak Facebook oraz LinkedIn.

- Polecamy -