-9.8 C
Oslo
wtorek, 21 maja, 2024
motty_kredyty norweskie

Pracownicy sezonowi, którzy utknęli w Norwegii z powodu pandemii, otrzymają nowe pozwolenia na pobyt

Koronawirus doprowadził wiele krajów do nałożenia surowych ograniczeń wjazdu. Prawie całkowite zatrzymanie ruchu lotniczego uniemożliwiło pracownikom sezonowym powrót do domów. W obrębie Norwegii problem dotyczy głównie pracowników, którzy przyjechali do krainy fiordów z Wietnamu.

Udogodnienia dla tych, którzy utknęli

Prawie 300 pracowników sezonowych, którzy utknęli w Norwegii od zeszłego roku, będzie mogło uzyskać odnowione pozwolenie na pobyt na sezon 2021 – informuje norweski rząd. Są to najczęściej ludzie zatrudnieni w rolnictwie, leśnictwie, ogrodnictwie i sadownictwie.

Jak twierdzi Olaug Bollestad (KrF), pełniący funkcję ministra rolnictwa i żywności – „Istotne było wprowadzenie systemu, który zapewni możliwość przewidywania zarówno dla pracowników, jak i pracodawców”.

„Branża troszczy się o wyjaśnienie tego problemu, aby pracownicy sezonowi, którzy utknęli w Norwegii, mieli możliwość pracy i zarabiania pieniędzy podczas pobytu w kraju” – dodał Bollestad.

Nowe prawo wyjątkiem od reguły

Warto pamiętać, że istnieje wymóg sześciomiesięcznego pobytu poza Norwegią dla pracowników sezonowych z krajów spoza Unii Europejskiej lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Dotychczas dopiero po upływie tego czasu mogli oni ponownie ubiegać się o zezwolenie na pobyt w krainie fiordów. Na mocy nowego rozporządzenia, pracownicy sezonowi, którzy przebywają w Norwegii od 2020 roku, zostali zwolnieni z tego obowiązku.

Należy podkreślić, że wyjątek ten dotyczy jedynie pracowników sezonowych, którzy utknęli w Norwegii z powodu ograniczeń wjazdu do ich kraju ojczystego w wyniku pandemii koronawirusa.

- Polecamy -