11.4 C
Oslo
środa, 12 czerwca, 2024
motty_kredyty norweskie

Pracownik osobiście może już złożyć do NAV wniosek o rekompensatę za brak dochodu

System rekompensat w Norwegii dla pracowników zagranicznych, którzy w wyniku pandemii zostali odcięci od źródeł dochodów, uległ zmianom. Obecnie pracownik może już samodzielnie ubiegać się o zwrot 70% utraconego wynagrodzenia brutto. Tym samym – w procesie nie musi uczestniczyć pracodawca.

Znaczne uproszczenia 

Dotychczas cały proces rekompensaty za brak dochodu był 3-etapowy i angażował w znacznej mierze pracodawcę: 

  1. W pierwszej kolejności pracownik musiał zwrócić się z prośbą o wypłatę rekompensaty bezpośrednio do swojego pracodawcy. 
  2. Pracodawca powinien był wypłacić swojemu pracownikowi 70% wynagrodzenia brutto liczonego od 29 stycznia 2021 roku, czyli od momentu, w którym zamknięto granice w związku z przybierającą na sile pandemią w Norwegii.
  3. Po wypłaceniu pracownikowi rekompensaty pracodawca mógł wnioskować do NAV o zwrot kosztów. 

Powyższy proces z perspektywy pracodawcy był dość skomplikowany oraz wiązał się ze sporym jednorazowym wydatkiem. Dodatkowo na jego zwrot bardzo często trzeba było długo czekać. Według naszego informatora trwało to zazwyczaj minimum miesiąc, a w skrajnych przypadkach nawet 4-5 miesięcy.

O ile w przypadku firm zatrudniających małą ilość zagranicznych pracowników powyższy proces ma rację bytu, gdy w grę wchodzi wypłacanie rekompensat dla kilkunastu lub kilkudziesięciu osób w jednym czasie – sprawa staje się bardziej problematyczna.

Dotychczas pracownik zagraniczny w Norwegii musiał zwracać się w sprawie rekompensaty do pracodawcy. Od 8 czerwca może bezpośrednio złożyć wniosek do urzędu – bez angażowania osób trzecich.

Dodatkowo, jak mówi nasz informator Borys Borowski, właściciel firmy konsultingowej dla Polaków pracujących w Norwegii – NorEkspert – niejednokrotnie zdarzały się sytuacje, w których pracodawcy ignorowali prośby o wypłatę rekompensat. 

Jak zauważył w rozmowie z nami – „[…] NAV już od momentu wprowadzenia rekompensat informował, że wprawdzie to pracodawca powinien wypłacić pieniądze, ale jeśli tego nie zrobi, to pracownik musi wnioskować sam. Niestety, przez długi czas nie było żadnego formularza do wnioskowania dla pracowników”.

Można już samodzielnie złożyć wniosek

Firma NorEkspert, dzięki stałemu kontaktowi z NAV, uzyskała informację z pierwszej ręki na temat najnowszego formularza dla pracowników zagranicznych.

Jak donosi Borowski – na stronie internetowej NAV dokładnie od 8 czerwca istnieje możliwość samodzielnego wypełniania przez pracowników wniosków o rekompensaty za utracony dochód. Można to zrobić osobiście lub skorzystać z usług ekspertów z branży biznesowo-urzędowej w Norwegii.

Bezpośredni link do wniosku znajdziesz tutaj.

Dzięki wnioskom pracownicy zagraniczni mogą uzyskać zwrot wynagrodzenia rzędu średnio nawet 150 000 NOK. W skład utraconych dochodów wliczają się ponadto opodatkowane świadczenia takie jak np. zasiłki.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz bezpośrednio w NAV oraz na stronie internetowej NorEkspert

- Polecamy -