Nie tylko pandemia przyczyniła się do zwiększenia ilości pieniędzy zostawianych przez Norwegów w aptekach. Tendencja ta rośnie z roku na rok i odnotowana została podczas analiz FHI, dotyczących spożycia leków przez Norwegów z 2019 roku. Jakie są statystyki i co najczęściej kupują mieszkańcy krainy fiordów?
Jak wynika z danych Stowarzyszenia Farmaceutycznego, łączne użycie leków w ciągu ostatniej dekady wzrosło w Norwegii o około 20%. Natomiast na przestrzeni 12 miesięcy wydatki przeciętnego mieszkańca w tej sferze powiększyły się o 5%.
19,7 mld NOK wydano w 2019 roku na leki
Według raportu Norwegian Drug Wholesales Statistics, opublikowanego w połowie 2020 roku, w 2019 roku leki do użytku przez ludzi zostały sprzedane za łączną kwotę ok. 19,7 mld NOK.
Na przestrzeni roku statystyczny Norweg dokonywał zakupów lekarstw za średnio 5690 NOK. W grupie najczęstszych konsumentów znajdowali się ludzie powyżej 70 roku życia. Dawka leku, który przyjmowali, wynosiła przeciętnie 4,3. Młodsi pacjenci w wieku 50-69 lat zażywali statystycznie 2,2 dawki dziennie.
MOTTY. WIĘKSZA SZANSA NA KREDYT
Na co Norwegowie wydawali najwięcej pieniędzy?
- Aż 50% konsumentów zaopatrywała się w środki leczące schorzenia sercowo-naczyniowe.
- Leki przeciwnowotworowe i immunomodulujące (grupa ATC L) miały najwyższe obroty w NOK i stanowiły 25% kosztów leków dla ludzi w 2019 roku. W grupie tej znajdują się także drogie leki na raka.
- Według NorPD trzy grupy leków najczęściej stosowane przez obie płcie to środki przeciwzakaźne do stosowania ogólnoustrojowego, środki działające na układ nerwowy i środki działające na układ oddechowy.
- Lekiem o największej liczbie użytkowników w Norwegii w 2019 roku na podstawie liczby sprzedanych recept był paracetamol. W Norwegii przepisany paracetamol stosowało w tym roku około 602 tysiące osób. Drugą największą liczbę użytkowników miała fenoksymetylopenicylina, lek przeciwbakteryjny, który zakupiło około 388 tysięcy osób.
Aż 71% populacji Norwegii zakupiło w 2019 roku przynajmniej jeden lek – 78% kobiet i 65% mężczyzn. Odsetek (rozpowszechnienie) był najniższy w grupie wiekowej 5–9 lat dla obu płci i wzrastał wraz z wiekiem. Wśród osób powyżej 70 roku życia ponad 90% osób otrzymało lek na receptę.
Jak podają statystyki liczba aptek na przestrzeni lat 2009-2019 zwiększyła się z 636 do 934.
Co mogą przynieść analizy 2020 roku?
Z pewnością apteki odnotowały wzrost dochodu w 2020 roku z powodu epidemii koronawirusa, gdy norweski rząd zaordynował noszenie maseczek ochronnych. W ciągu jednej godziny w aptece internetowej Farmasiet sprzedano wtedy 20 000 masek na twarz, co odpowiada ponad pięciu na sekundę.
W raporcie na 2020 rok możemy się spodziewać także szczególnego uwzględnienia innych środków ochrony osobistej. Na resztę szczegółowych danych będziemy musieli jednak poczekać.