Od zawsze marzyłeś, by na żywo zobaczyć te cuda natury w pełnej okazałości? Masz ku temu okazję, lecz nie wiesz, który kierunek wybrać? Przedstawiamy ranking najpiękniejszych fiordów, dedykowany specjalnie dla miłośników norweskich krajobrazów.

Fiordy powstały wskutek cofania się lodowców ok. 12 500 lat temu. Głębokie doliny wypełniła z czasem woda, odtąd ta najbardziej charakterystyczna składowa norweskiego krajobrazu zachwyca przyjezdnych z całego świata. 

Największa ich ilość upiększa zachodnie wybrzeże kraju Wikingów, warto jednak pamiętać, że znajdziemy je także w Szwecji oraz Szkocji, na Alasce oraz na południowej półkuli – na Grenlandii, na Nowej Zelandii i w Chile. Bezsprzecznie jednak kojarzone są one głównie z norweskim krajobrazem – stereotyp Norwegii postrzeganej jako kraina fiordów na trwałe zawładnął bowiem naszą powszechną wyobraźnią. Ich zaletą jest nie tylko niebywała uroda, ale i stosunkowo łatwa dostępność, dzięki sieci dróg i tunelów, umożliwiających nam sprawny dojazd.

  1. Sognefjord 

Ranking otwieramy perłą w koronie norweskich fiordów. Jego długość wynosi aż 205 km, a najgłębszy punkt usytuowany jest 1308 metrów poniżej poziomu morza, co czyni go zarazem najdłuższym i najgłębszym fiordem Norwegii. Znajduje się na zachodnim wybrzeżu kraju. Otwiera przed zwiedzającymi szerokie spektrum atrakcji – od rejsu między osadami Flåm, Aurland i Gudvangen, aż po podziwianie reliktowych drewnianych kościołów słupowych (stavkirke) rozsianych na zboczach. Warto wiedzieć, że 5 z 28 tych pozostałych w Norwegii budynków tego typu, umiejscowionych jest właśnie w okolicy wspomnianego fiordu!

  1. Nærøyfjord 

Uważa się go za najpiękniejszy norweski fiord. Jego szerokość nie należy do rekordowych – wynosi bowiem jedynie 250 metrów, lecz otaczające go monumentalne i strome zbocza, tworzą spektakularny efekt, który doceniony został wpisem na Listę Światowego Dziedzictwa przez UNESCO. Jedną z atrakcji jest znajdująca się u nasady osada Gudvangen, gdzie możemy przenocować w przerwie od zwiedzania regionu, a także wybrać się w rejs po turkusowych wodach Nærøyfjord.

  1. Geirangerfjord 

Posiada długość zaledwie 15 kilometrów, lecz podobnie jak Nærøyfjord wpisany został na Listę Światowego Dziedzictwa przez UNESCO. Jego wyjątkowym atutem jest obecność urokliwych wodospadów: Brudesløret (Ślubny Welon) i De syv søstrene (Siedem Sióstr). Ich majestatyczność doskonale obserwować można z pokładu statku. Inną opcją jest także podziwianie jego piękna ze szczytu Dalsnibba.

  1. Lysefjord

Leżący około 35 km na wschód od Stavanger fiord słynie nie tylko z niezwykłych krajobrazów, ale i ze spektakularnego klifu, pełniącego rolę naturalnego punktu widokowego! Ten interesujący twór skalny ma wysokość 604 metrów i zwieńczony jest płaskowyżem o powierzchni ok. 600 metrów kwadratowych. Nosi miano Preikestolen, co w wolnym tłumaczeniu oznacza ambonę i rozpościera przed zwiedzającymi niezapomnianą perspektywę. 

  1. Hardangerfjord

Ranking zamykamy fiordem, otoczonym urokliwymi zielonymi zboczami. Upiększają one, ciągnący się na długość 179 kilometrów w głąb lądu, akwen. Fiord usytuowany jest między Bergen a Haugesund. Przez wielu ludzi jego okolice nazywane są największym „kwitnącym sadem Norwegii”. Jedną z najsłynniejszych atrakcji są rozsiane w jego pobliżu opuszczone ośrodki przemysłowe przekształcone w muzea, a także skalny twór – Trolltunga, czyli „Język trolla”, który stanowi priorytetowy punkt wszystkich wycieczek do tego regionu.