test
11.4 C
Oslo
poniedziałek, 17 czerwca, 2024
motty_kredyty norweskie

Królewska para Norwegii została całkowicie zaszczepiona przeciwko koronawirusowi

Jak donosi biuro norweskiej agencji prasowej (NTB) król Harald i królowa Sonja otrzymali drugą dawkę szczepionki przeciwko COVID-19. Informację potwierdza zastępca kierownika działu ds. komunikacji norweskiego pałacu z mediami – Sven Gj. Gjeruldsen.

Przedstawiciele norweskiej monarchii otrzymali pierwszą dawkę szczepionki 13 stycznia 2021 roku. Ich zaszczepienie poza kolejką miało związek przede wszystkim z pełnioną przez nich rolą oraz z faktem, iż oboje znajdują się ze względu na swój wiek w grupie ryzyka. Przypomnijmy, że król Harald i królowa Sonja skończą w tym roku 84 lata.

W wyniku decyzji norweskiego rządu zaszczepiona została także księżniczka Astrid – siostra króla Haralda, która 12 lutego skończy 89 lat.

Królewska para dostała szczepionkę marki Pfizer, której drugą dawkę otrzymuje się w odstępie trzech tygodni (w odróżnieniu od wyrobu Moderny, który przyjmuje się także dwustopniowo, lecz w odstępie czterech tygodni).

W zeszłym roku król i królowa Norwegii dwukrotnie poddani zostali dobrowolnej kwarantannie. Pierwsza izolacja miała miejsce 12 marca po powrocie z państwowej wizyty w Jordanii, tuż przed zamknięciem norweskich granic. W drugim przypadku kwarantanna spowodowana była wykryciem koronawirusa u jednego z pracowników pałacu królewskiego. Parę poddano wtedy testom i oboje mieli wynik negatywny.

Jak podaje FHI w Norwegii około 135.000 ludzi otrzymało już pierwszą dawkę szczepionki, natomiast 35.000 zostało w pełni zaszczepionych.

- Polecamy -