Free Porn
xbporn
28.5 C
Oslo
wtorek, 16 lipca, 2024

Ranking najbogatszych Norwegów w 2021 roku

W opublikowanym rankingu znalazło się 400 miliarderów. Łączna wartość ich majątków sięga około 1 700 mld NOK.

Kim są najbogatsi Norwegowie?

Jak co roku, magazyn „Kapital” publikuje swoje zestawienie 400 najbogatszych Norwegów. Aktualnie w kraju fiordów jest w sumie 407 osób, których majątek jest warty ponad miliard NOK.

„Nigdy wcześniej w Norwegii nie doświadczyliśmy takiej sytuacji” – mówi Vibeke Holth, jedna z redaktorek pisma „Kapital”. 

Kto znajduje się w pierwszej dziesiątce tej listy? 

  1. John Fredriksen (114 mld NOK)

Właściciel firmy Hemen Holding Limited, która specjalizuje się w transporcie wodnym.  Przedsiębiorca wrócił na pozycję lidera po dwuletniej przerwie. Fredriksen urodził się w 1944 roku i obecnie mieszka na Cyprze. Od poprzedniego rankingu wzbogacił się o 10 mld NOK. 

  1. Ole Andreas Halvorsen (56 mld NOK)

Założyciel Viking Global Investors – funduszu hedgingowego z siedzibą w Greenwich w Stanach Zjednoczonych. Halvoresn ma 61 lat i w ciągu roku na jego konto przybyło kolejne 13 mld NOK.

  1. Odd Reitan (51 mld NOK)

Właściciel firmy Reitan Group. Mieszka w Trondheim i od ostatniego rankingu jego majątek wzrósł o 6,5 mld NOK.

  1. Johan Johannson (50,5 mld NOK)

Johannson jest właścicielem Norgesgruppen, która obejmuje hurtownie spożywcze oraz sklepy. 55-latek, podobnie jak Reitan, wzbogacił się o 6,5 mld NOK w ciągu ostatniego roku. 

  1. Gustav Witzøe (45,6 mld NOK)

Założyciel SalMar – przedsiębiorstwa zajmującego się hodowlą ryb, szczególnie łososia. Na konto przybyło mu aż 12,1 mld NOK od ostatniego zestawienia przeprowadzonego przez magazyn „Kapital”. 

  1. Johan H. Andresen (45 mld NOK)

Właściciel i prezes spółki holdingowej Ferd. Andersen urodził się 1961 roku i mieszka w Oslo. W ciągu roku zarobił 10 mld NOK. 

  1. Ivar Erik Tollefsen (38,5 mld NOK)

Prezes firmy inwestycyjnej Fredensborg. Obecnie mieszka w Bærum. Przez ostatni rok zyskał 9,5 mld NOK. 

  1. Kjell Inge Røkke (36,6 mld NOK)

Główny właściciel i jednocześnie prezes zarządu firmy Aker, która ma siedzibę w Oslo. Przedsiębiorstwo zajmuje się pozyskiwaniem źródeł energii. Wzbogacił się o 9,1 mld NOK od poprzedniej listy najbogatszych Norwegów.

  1. Stein Erik Hagen (33 mld NOK)

Prezes Orkla. Urodził się w 1956 roku i obecnie mieszka w stolicy Norwegii. Jako jedyny z pierwszej dziesiątki zachował majątek na tym samym poziomie. 

  1. Torstein Hagen (30 mld NOK)

Założyciel i prezes firmy wycieczkowej Viking Cruises. Mieszka w Szwajcarii. W ciągu ostatniego roku zarobił 10 mld NOK. 

Ostatnie miejsce w rankingu

Jako ciekawostkę można wspomnieć o ostatnim miejscu na liście. Umieszczono na nim Atle Brynestada, który założył sklep Smart Club oraz firmę wycieczkową SeaDream Yacht Club. Jego majątek oszacowano na 1 mld NOK.

- Polecamy -