-9.8 C
Oslo
piątek, 12 kwietnia, 2024
motty_kredyty norweskie

Skandal w NAV – do Internetu mogły wyciec Twoje dane

Setki tysięcy poszkodowanych. Szacuje się, że do Internetu wyciekły poufałe informacje pozyskane od 400 000 osób. Większość osób obawia się kradzieży tożsamości. 

NAV bada sprawę

Wyciek nastąpił w obrębie zewnętrznej strony internetowej arbeidplassen.no, na której NAV stworzył bazę CV swoich interesantów.

Działanie to okazało się bezprawne. Jak przyznał NAV – „Zażądaliśmy, aby osoby poszukujące pracy, które otrzymują pomoc od NAV, w tym również osoby pobierające zasiłek dla bezrobotnych, zarejestrowały swoje CV na stronie arbeidplassen.no. Życiorysy stały się automatycznie dostępne dla pracodawców. […] Dokonaliśmy nowej oceny i stwierdziliśmy, że tego typu udostępnianie jest naruszeniem prywatności. NAV nie może zapewnić pracodawcom automatycznego dostępu do CV. Dostęp został zatem zamknięty w środę 17 lutego”.

Ujawnienie zawartych w życiorysie informacji stanowi poważne zagrożenie w kwestii potencjalnej kradzieży tożsamości. Sprawa została już zgłoszona norweskiemu organowi ochrony danych osobowych i stanowi przykład znaczącego naruszenia prywatności interesantów.

Od początków funkcjonowania strony arbeidplassen.no, której start datuje się na luty 2019 roku, mogło dojść do nawet 400 000 przypadków naruszenia prywatności.

Czy przeprosiny wystarczą?

NAV oficjalnie przeprosił za zaistniałą sytuację. Dyrektor ds. pracy i opieki społecznej Hans Christian Holte wyraził ubolewanie nad tym, że zostało znacząco nadużyte zaufanie ludzi.

Jak oznajmił Holte – „Ludzie powinni mieć pewność, że przetwarzamy dane osobowe zgodnie z prawem. […] Jesteśmy w trakcie bezpośredniego powiadamiania wszystkich, których to dotyczy i zgłosiliśmy niezgodności do Inspektoratu Danych”.

Osoby mające w posiadaniu czyjeś CV nie mogą go użyć do innych celów niż rekrutacja. W praktyce może być jednak inaczej.

Jak obronić się przed kradzieżą tożsamości?

Należy monitorować na bieżąco sytuację i szukać znaków, które mogą budzić Twój niepokój. Norweska policja wyszczególnia operacje, które wskazywać mogą na to, że zostałeś okradziony z tożsamości. Zalicza się do nich m.in.: 

  • otrzymanie faktury za produkty, których nigdy nie zamawiałeś,
  • widoczne transakcje, których nie rozpoznajesz,
  • otrzymanie potwierdzenia kredytu bez pytania,
  • powiadomienie o zmianie adresu lub znaczący spadek ilości listów dochodzących do Twojej skrzynki odbiorczej.

Co należy w takim wypadku robić? Bezwzględnie zablokuj swoje konto bankowe i karty płatnicze. Poinformuj niezwłocznie policję o zaistniałej sytuacji.

Więcej przydatnych informacji znajdziesz na stronie norweskiej policji: https://www.politiet.no/rad/tyveri-og-vinningskriminalitet/id-tyveri/.

- Polecamy -