-9.8 C
Oslo
czwartek, 28 marca, 2024
motty_kredyty norweskie

Skatteetaten ostrzega – oszuści próbują podszyć się pod administrację podatkową

Zazwyczaj podczas okresu rozliczeń podatkowych notuje się także wzmożoną ilość oszustw. W tym roku naciągacze próbują wyłudzić od ludzi podatek od nieruchomości, wmawiając im, że nie został opłacony.

Uwaga na podejrzane linki!

Phishing, czyli próba oszustwa polegająca na podszywaniu się pod zaufaną jednostkę (firmę, urząd, instytucję) w celu wyłudzenia wrażliwych danych, staje się coraz częstszym zjawiskiem. Cyberprzestępstwa tego typu nasilają się w Norwegii szczególnie podczas okresu rozliczeń podatkowych. W tym roku oszuści rozsyłają e-maile z informacją o niezapłaconym podatku od nieruchomości.

Jak mówi Ragna Fossen, pełniąca funkcję dyrektor ds. bezpieczeństwa w Skatteetaten – „Każdego roku […] podatnicy są narażeni na wiele fal phishingowych w ważnych terminach podatkowych, najczęściej za pośrednictwem wiadomości e-mail z zamiarem nakłonienia odbiorców do kliknięcia linków i ujawnienia poufnych informacji, które mogą później zostać wykorzystane do oszustwa lub kradzieży tożsamości”.

Warto mieć na uwadze to, że norweski urząd podatkowy nie wysyła żadnych linków zarówno za pośrednictwem poczty elektronicznej, jak i mobilnych wiadomości tekstowych.

Jak twierdzi Fossen – „Nie wysyłamy już e-maili ani SMS-ów i nie prosimy o podanie danych bankowych ani karty kredytowej za pośrednictwem tych kanałów. Otrzymasz wiadomość e-mail od administracji podatkowej, gdy zeznanie podatkowe będzie gotowe, a podatek od nieruchomości będzie zarządzany przez gminy”.

Urzędnicy oraz służby podkreślają, że niezbędne jest szerzenie społecznej świadomości w tym temacie. I chociaż ludzie są coraz bardziej sceptyczni i zachowawczy, oszuści bardzo często zmieniają swoją taktykę, aby uśpić ich czujność.

Jak ustrzec się przed oszustwem?

  1. Zawsze zwracaj uwagę na to, jak wyglądają dane nadawcy – czy nie zawierają literówek i odstępstw od adresu e-mail właściwej jednostki? To samo tyczy się treści. Zwróć uwagę na to, czy jest starannie napisana i nie zawiera błędów.
  1. Nigdy nie udostępniaj nikomu poufnych danych (haseł, loginów, nr PESEL oraz innych dokumentów) i wystrzegaj się sytuacji, gdy ktoś Cię o nie poprosi. Informuj odpowiednie służby, gdy tylko wystąpi taka sytuacja.
  1. Nigdy nie klikaj w żadne linki od nieznajomych osób, które są zawarte w wiadomościach.

- Polecamy -