test
11.4 C
Oslo
wtorek, 18 czerwca, 2024
motty_kredyty norweskie

TOP 5 miejsc do odwiedzenia w Norwegii

Norwegia potrafi zachwycić. Przepiękna, w dużej mierze dzika przyroda i olbrzymia dbałość o środowisko naturalne sprawiają, że ten wyjątkowy kraj przypomina niektórym baśniową krainę. Nic dziwnego, skoro właśnie tutaj znajduje się słynna Droga Trolli. Równie interesujące są norweskie miasta i miasteczka. Oczarowują architekturą, wspaniale współgrającą z bliskim otoczeniem morza i gór. Sprawdź, jakie top 5 miejsc musisz koniecznie odwiedzić, będąc w Norwegii!

1. Lofoty i zorza polarna.

Lofoty, a dokładniej Archipelag Lofotów położony jest na północy Norwegii. Rozciąga się na długości 112 km, od maleńkiej wysepki Røst na południu, po wąską cieśninę Raftsundet, dzielącą go od archipelagu Vesterålen. Od stałego lądu oddzielony cieśniną Vestfjorden. Na archipelag składa się pięć wysp, połączonych między sobą mostami i podmorskim tunelem.

To niezwykle malownicze miejsce. Niektórzy uważają, że właśnie tutaj można zobaczyć i poczuć prawdziwą Norwegię. Nic dziwnego – Lofoty zachwycają obłędnymi wręcz widokami surowych grani, zielonych dolin i skalistych wybrzeży wpadających do morza. To niesamowite ukształtowanie zawdzięczają wulkanicznemu pochodzeniu. Dodatkowo ubarwiają je rozrzucone gdzieniegdzie, typowo norweskie, drewniane domy malowane na wiele kolorów, dodające tym wyspom unikalnego charakteru.

Lofoty to wspaniałe miejsce do odwiedzenia o każdej porze roku. Choć latem jest tam chłodno, to zima tutaj wcale nie straszy północnymi mrozami. Średnia temperatura wynosi wówczas około -1 stopnia Celsjusza. A co najważniejsze, właśnie podczas zimowych miesięcy można tu obserwować zorzę polarną. Ten niesamowity podniebny spektakl zachwyca absolutnie każdego.

2. Droga Trolli.

Nie bez powodu Norwegię uważa się za ojczyznę Trolli. Niesamowite norweskie krajobrazy rozbudzają wyobraźnię i skłaniają do snucia opowieści o tych bajkowych stworach. Jednym z miejsc, które zapiera dech w piersiach i nie wolno go ominąć podczas pobytu w Norwegii jest słynna Droga Trolli. Trollstigen to w dosłownym tłumaczeniu drabina Trolli – i nic dziwnego, trasa wspina się bowiem ostro w górę, a jej nachylenie wynosi gdzieniegdzie nawet 12%. Jest to odcinek drogi pomiędzy Geiranger a Trollstigen. Choć liczy zaledwie 6 kilometrów, to znalazło się na nim aż 12 bardzo ostrych zakrętów. Znajduje się tutaj także jedyny w Norwegii (a być może także na świecie) znak drogowy ostrzegający przed obecnością Trolli.

Jeśli planujesz się tutaj wybrać pamiętaj, że droga jest otwarta jedynie od połowy maja do października i poza tym okresem jest całkowicie nieprzejezdna. Ze względu na wąskie zakręty obowiązuje na niej również zakaz wjazdu dla pojazdów dłuższych niż 12,4 m. Strome podjazdy i ostre zakręty będą sporym wyzwaniem nawet dla najlepszych kierowców. Możesz jednak rozważyć wycieczkę autobusową w te rejony. W sezonie, między Åndalsnes i Geiranger, kursują tu autobusy turystyczne, które dodatkowo zatrzymują się na 15 minut przy punkcie widokowym.

3. Oslo i Park Vigelanda.

Choć stolicy Norwegii daleko do wielu europejskich metropolii, nie można się tutaj nudzić. Warto poczuć wyjątkowy charakter tego miasta, żyjącego bardziej w stylu slow niż większość światowych stolic. To tutaj znajduje się nietypowy gmach opery, na dach którego można wejść wprost z chodnika. Miasto łączy w sobie tradycję i nowoczesność, a jego architektura wspaniale wpisuje się w okoliczną przyrodę. Warto odwiedzić zarówno modną i nowoczesną dzielnicę Aker Brygge, jak i Akerhus czyli średniowieczny kompleks zamkowy, jeden z najstarszych i najpiękniejszych miejsc dziedzictwa kulturowego Norwegii.

Będąc w Oslo koniecznie trzeba zaplanować spacer w słynnym Parku Vigelanda. Ten największy park miejski w stolicy nie bez powodu stał się także jedną z najczęściej odwiedzanych atrakcji w Norwegii. Na jego terenie znajduje się ponad 200 rzeźb z brązu, granitu i kutego żelaza, autorstwa Gustava Vigelanda. Większość z nich przedstawia nagie postacie, w najróżniejszym wieku, pozach i sytuacjach.

4. Geirangerfjord.

Żadne zestawienie norweskich atrakcji nie może obejść się bez choćby jednego fiordu. W końcu o Norwegii często mówi się właśnie jako o kraju fiordów. Choć to wyjątkowe ukształtowanie terenu można spotkać nie tylko tutaj, to jednak właśnie w Norwegii jest ich wyjątkowo dużo. Ze względu na liczne odnogi trudno jednoznacznie określić ich liczbę, jednak oscyluje ona wokół 1800! Jednym z najpiękniejszych jest Geirangerfjord, który razem z Nærøyfjord znalazł się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Jest on położony pomiędzy wysokimi górami i mierzy około 15 km długości i 260 metrów głębokości. Choć nie są to najbardziej imponujące rozmiary, to bajkowe krajobrazy naprawdę zachwycają. Jest tu wiele punktów widokowych, dzięki którym można podziwiać fiord z góry, a także okoliczne wodospady i norweskie osady z charakterystycznymi drewnianymi zabudowaniami. 

5. Jettegrytene.

Na koniec naszego zestawienia top 5 miejsc do odwiedzenia w Norwegii wybraliśmy mniej typową atrakcję. To miejsce ciężko znaleźć w przewodnikach, dzięki czemu jest tam niewielu turystów. A zdecydowanie warto się tam wybrać, bo to wyjątek na skalę światową! Jettegrytene to naturalny park wodny, który powstał w korycie strumienia. Dzięki skalnym rynnom, kotłom erozyjnym i wodospadom robi niesamowite wrażenie i pozwala na świetną zabawę. Księżycowy krajobraz Jettegrytene został uformowany przez lodowiec, a dokładniej przez wodę płynącą pod nim i żłobiącą skały. Dzięki temu latem teren zamienia się w naturalny park wodny z orzeźwiającymi zjeżdżalniami i basenami, w których woda nagrzewa się od słońca. Przez pozostałą część roku zimna woda nie zachęca w prawdzie do kąpieli, ale krajobraz wciąż zaskakuje, niezależnie od temperatury.

- Polecamy -