Free Porn
xbporn
28.5 C
Oslo
poniedziałek, 15 lipca, 2024

Top 5 skandynawskich seriali, które warto obejrzeć

Masz ochotę na dobry serial, ale nie wiesz, który wybrać? Sprawdź naszą listę i przekonaj się, jaką ze skandynawskich produkcji warto obejrzeć!

Skandynawskie produkcje już od kilku lat cieszą się dużą popularnością na całym świecie. Dlatego jakiś czas temu poleciliśmy Wam norweskie filmy. Teraz czas na seriale! Oto 10 z nich, które według nas powinniście zobaczyć.

  1. Lilyhammer (2012-2014)

Serial to produkcja norwesko-amerykańska opowiadająca o byłym nowojorskim gangsterze, który zeznawał przeciwko mafii. Dla zapewnienia bezpieczeństwa zmieniono mu nazwisko i wysłano do Lillehammer. Po poznaniu miasta postanawia w nim zamieszkać na stałe. W kolejnych odcinkach można śledzić, jak próbuje się dogadać z lokalną społecznością. 

Główną rolę w serialu zagrał Steven Van Zandt – amerykański aktor, który wystąpił wcześniej m.in. w „Rodzinie Soprano” czy „Irlandczyku”.

  1. Forbrydelsen (2007-2012)

Duński serial stworzony przez scenarzystę Sørena Sveistrupa. Produkcja ma trzy sezony, a każdy z nich skupia się na wyjaśnieniu innej zagadki kryminalnej. 

Forbrydelsen zdobył ogromną popularność na całym świecie. Produkcja była emitowana w około 120 krajach, w 2011 roku została wyróżniona nagrodą BAFTA za najlepszy serial zagraniczny. Główną rolę zagrała Sofie Gråbøl, która była także nominowana w do nagrody Emmy w kategorii „najlepsza aktorka”.

  1. Skam (2015-2017)

Norweska produkcja, która przedstawia codzienne życie uczniów w liceum Hartvig Nissens w Oslo. Serial skupia się szczególnie na współczesnych problemach społecznych i ważnych sprawach dla nastolatków. 

Serial zdobył aż pięć nagród w różnych kategoriach, wyróżnienia przyznawane były podczas ceremonii Gullruten 2016. 

W Skam zagrali m.in. Tarjei Sandvik Moe, Henrik Holm czy Lisa Teige. 

  1. Ørnen: En krimi-odyssé (2004-2006)

Jeśli lubicie oglądać starsze seriale, to na pewno spodoba się Wam Ørnen. Jest to jedna z ciekawszych duńskich produkcji z ostatnich lat. Głównym wątkiem jest śledztwo w sprawie międzynarodowego przestępstwa, które prowadzi islandzki inspektor (gra go duński aktor Jens Albinus).

Serial w 2005 roku otrzymał nagrodę Emmy. 

  1. Utmark (2021)

Norweski serial komediowy z elementami dramatu, który opowiada historię kilku mieszkańców położonego na dalekiej północy miasteczka Utmark. Fabuła skupia się na pokazaniu skrajnie różnych postaci i ich codziennego życia w lokalnym społeczeństwie.

- Polecamy -