-9.8 C
Oslo
środa, 15 maja, 2024
motty_kredyty norweskie

Trzeci krok otwarcia Norwegii wejdzie w życie już 20 czerwca

Władze Norwegii są już gotowe, aby podjąć kolejny krok w kierunku ponownego otwarcia kraju. Informacja ta została przekazana opinii publicznej podczas dzisiejszej rządowej konferencji prasowej. Decyzje zostały umotywowane spadającymi wskaźnikami infekcji. Czego możemy się w związku z tym spodziewać?

Krok po kroku…

Według oficjalnych informacji przekazanych przez norweski rząd podczas dzisiejszej konferencji prasowej, 3 krok znoszenia restrykcji pandemicznych nastąpi 20 czerwca.

Przypomnijmy, że poprzedni krok, dotyczący stopniowego otwierania Norwegii, nastąpił w czwartek 27 maja. Rząd zapowiedział wtedy, że w ciągu 3 tygodni dokona oceny sytuacji przed wdrożeniem kolejnych poluzowań.

Dziś już wiemy, że regresu w tej kwestii nie będzie. Jak stwierdziła Erna Solberg – „Spada wskaźnik infekcji, spada liczba przyjęć do szpitala, a około połowa populacji powyżej 18 roku życia otrzymała co najmniej jedną dawkę szczepionki. Norwegia spełnia harmonogram i jesteśmy gotowi przejść do trzeciego kroku ponownego otwarcia”.

Co na nowo będzie w naszym zasięgu?

Najnowsze poluzowania będą dotyczyć m.in. zwiększenia dopuszczalnej ilości ludzi, znajdujących się w jednej przestrzeni prywatnej lub publicznej. Od 20 czerwca nawet 100 osób będzie mogło brać udział w prywatnych uroczystościach w wynajmowanych lokalach. Będziemy także mogli gościć więcej osób w naszych domach. Zwiększono bowiem ich dopuszczalną liczbę z 10 do 20.

Warto przypomnieć, że osoby, które są w pełni zaszczepione nie są wliczane w rejestr powyższych limitów. 

Możliwe będzie również serwowanie alkoholu w barach po północy. Jak jednak podkreśliła norweska premier – „Zakaz podawania alkoholu po północy zostanie zniesiony, ale po północy nadal nie będzie można wpuszczać nowych gości. Nadal istnieją wymagania dotyczące rejestracji, podawania alkoholu przy stole, zmniejszonej liczby gości, miejsc siedzących dla wszystkich gości i zachowania dystansu”.

Władze krainy fiordów postanowiły również zrezygnować ze swojej dotychczasowej rady dla mieszkańców Norwegii, która dotyczyła unikania niepotrzebnych podróży zagranicznych. Zmiana w tej kwestii zacznie obowiązywać od 5 lipca.

Rząd ogłosił również, że od 24 czerwca obywatele UE, posiadający ważny certyfikat covidowy z innego kraju – będą mogli bez problemu wjechać do Norwegii. Nie będą musieli również odbywać kwarantanny.

- Polecamy -