środa, 9 października, 2024

Norwegia pozwana przez aktywistów ekologicznych za łamanie praw człowieka

2 ekologiczne organizacje pozarządowe chcą postawić Norwegię przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka. Według nich plany krainy fiordów, dotyczące wydobycia ropy w Arktyce, działają na szkodę przyszłości młodych ludzi.

Prawo w obronie klimatu

W swoim oświadczeniu działacze powołali się na naukowe dowody. Jak zauważają w swoim apelu – „Ekolodzy twierdzą, że zezwalając na nowe odwierty ropy w środku kryzysu klimatycznego, Norwegia łamie podstawowe prawa człowieka”.

Organizacje idą tym samym w tej kwestii za ciosem ostatniego procesu, który miał miejsce 27 maja 2021 roku i dotyczył Holandii. Wtedy to Friends of the Earth, działając w imieniu 30 000 osób z 70 krajów, oskarżyło Royal Dutch Shell o brzemienne w skutkach zanieczyszczanie klimatu.

Ostatecznie wedle decyzji holenderskiego Sądu Okręgowego w Hadze, Royal Dutch Shell został prawnie zmuszony do obniżenia globalnej emisji dwutlenku węgla aż o 45% w stosunku do poziomu odnotowanego w 2019 roku. Spółka ma na to czas do 2030 roku. 

To bezprecedensowe orzeczenie stało się bezpośrednią podstawą do dalszych prawnych działań ekologów przeciwko firmom na całym świecie.

- reklama -

MOTTY. WIĘKSZA SZANSA NA KREDYT

Wysyłamy Twój wniosek kredytowy do 20 banków, które następnie konkurują ze sobą, aby zaoferować Ci najlepszą ofertę pożyczki. Pozwól nam wykonać całą pracę! Zaoszczędź czas i pieniądze. Zawnioskuj o kredyt gotówkowy lub refinansowy u nas.
Ile chcesz pożyczyć?
,-
Wybierz okres spłaty
lat
Wyślij wniosek
Låner du 100 000 kr over 5 år, koster det 37 120 kroner hvis den effektive renten er 14,15 %.
Det vil si at det totale lånebeløpet
for disse 5 årene er 137 120 kroner. Hvilken rente du får, gjenstår å se. Nominell rente varierer fra 6 % til 23 %.

Norwegia vs. Young Friends of the Earth oraz Greenpeace

Tym samym aktywiści z Greenpeace oraz Young Friends of the Earth pragną, aby sąd jednoznacznie orzekł, że decyzja podjęta w Oslo w 2016 roku działa na szkodę środowiska. Dotyczyła ona konkretnie przyznania 10 koncesji na poszukiwanie ropy naftowej na Morzu Barentsa, a według ekologów naruszyła tym samym 112 artykuł norweskiej konstytucji, który gwarantuje ludziom prawo do czystego środowiska.

Jak powiedziała jedna z aktywistek, Ella Marie Hætta Isaksen –„Dla tych z nas, którzy żyją blisko natury, skutki zmian klimatu są już dramatyczne”. Dodała także, że – „Musimy teraz podjąć działania, aby ograniczyć nieodwracalne szkody w naszym klimacie i ekosystemach, aby zapewnić środki do życia przyszłym pokoleniom”.

- reklama -
- Polecamy -