-9.8 C
Oslo
wtorek, 21 maja, 2024
motty_kredyty norweskie

Ukraińscy uchodźcy są chętni do pracy w Norwegii

Według danych z 17 marca – w Norwegii zarejestrowano już łącznie 2 631 wniosków o azyl, pochodzących od obywateli Ukrainy, którzy uciekli ze swojego kraju przed wojną. Duża część z nich chce podjąć w krainie fiordów legalną pracę. 

Łącznie 2 631 wniosków o azyl 

Wielu z nowo przybyłych do Norwegii Ukraińców chce jak najszybciej pójść do pracy. Jak mówi w rozmowie z NRK Svitlana Haarr wolontariuszka i tłumaczka w jednym z ośrodków dla uchodźców w Rogaland – „Pierwszą rzeczą, o którą pytali uchodźcy po przybyciu do hotelu, było to, czy mogą coś zrobić. Zaczęli zabierać talerze i zmywać naczynia od pierwszego dnia”.

Według Haar wielu z przybyłych do krainy fiordów Ukraińców ma naprawdę szerokie kwalifikacje zawodowe i niezbędne jest obecnie stworzenie im warunków do legalnego zarobku.

Według źródeł, z którymi kontaktowało się NRK, wśród uchodźców znaleźć możemy m. in. inżynierów, magazynierów, finansistów czy strażników.

Duże zapotrzebowanie na siłę roboczą 

Według komunikatów przekazanych przez NAV – w Norwegii popyt na siłę roboczą jest obecnie na rekordowo wysokim poziomie i dostępnych jest wiele wakatów

Wśród branż o dużym zapotrzebowaniu na siłę roboczą jest obecnie m. in. hotelarstwo i gastronomia.

Norwegowie przewidują ponadto programy, mające na celu pomoc uchodźcom w znalezieniu legalnej pracy. Taka sytuacja ma miejsce np. w Rogaland, gdzie NAV i NHO mają zamiar rozmawiać na ten temat z lokalnymi władzami. Ich celem jest rozpoczęcie mapowania ukraińskich uchodźców i rozpoczęcie dialogów z ich potencjalnymi pracodawcami.

Jak powiedziała w rozmowie z NRK Merethe Haftorsen, dyrektorka NAV w Rogaland – „Wielu z tych, którzy przybywają, przede wszystkim musi się osiedlić i uzyskać bezpieczne środowisko. Ale dla tych, którzy są gotowi do pracy – NAV się do tego przyczyni.

Wszystkie niezbędne informacje dla ukraińskich uchodźców, którzy zamierzają ubiegać się o azyl w krainie fiordów, są na bieżąco publikowane na stronie internetowej UDI – https://www.udi.no/krisen-i-ukraina/vare-i-norge/#link-30134.

- Polecamy -