11.4 C
Oslo
środa, 12 czerwca, 2024
motty_kredyty norweskie

Wakacje w Norwegii – rządowe zalecenia dotyczące podróży zostały przedłużone do 1 lipca

Jak poinformował norweski rząd w komunikacie prasowym z 21 maja, obecne zalecenia dotyczące podróży międzynarodowych będą obowiązywać jeszcze minimalnie do 1 lipca. 

Kierunek na lato – Norwegia

Według władz Norwegii wszelkie zalecenia w sprawie podróży międzynarodowych, które dotychczas były przez rząd przekazywane opinii publicznej, nadal powinny być respektowane przez społeczeństwo. Niepotrzebnych podróży powinny unikać także osoby w pełni zaszczepione.

Jak powiedziała Ine Eriksen Søreide, pełniąca funkcję norweskiej minister spraw zagranicznych – „Rządowy plan stopniowego wznowienia [podróży – przyp. red.] jest w trakcie realizacji, ale władze zdrowotne radzą ludziom, aby unikali podróży międzynarodowych, dopóki większa część populacji nie zostanie zaszczepiona. Z tego powodu przedłużamy globalne porady dotyczące podróży do 1 lipca. Nie będziemy utrzymywać zaleceń dotyczących podróży dłużej, niż jest to konieczne, ale w obecnej sytuacji zalecamy, aby ludzie planowali wakacje letnie w Norwegii”.

Według rządu bezpieczne podróżowanie za granicę będzie możliwe po dokładnych analizach dokonanych przez ekspertów, które planowane są na przełom czerwca i lipca. Wtedy też władze będą miały lepszy ogląd sytuacji epidemicznej w kraju i będą mogły zaplanować dalsze kroki w sprawie międzynarodowych podróży. Kolejne decyzje zostaną podjęte w oparciu o dane dotyczące możliwości służby zdrowia, wskaźników infekcji oraz ilości zaszczepionych osób.

Paszporty szczepionkowe

Na czerwiec przewiduje się także wprowadzenie paszportów covidowych na terytorium krainy fiordów. Rząd Norwegii wierzy, że ich pojawienie się przyczyni się do stopniowego otwierania norweskiego społeczeństwa.

Jak twierdzi minister zdrowia Bent Høie – „Użycie certyfikatu koronowego w kraju będzie w pierwszej kolejności istotne podczas imprez publicznych, rejsów i innych wycieczek zorganizowanych”.

Ujednolicony system, który ma wskazywać to, kto został zaszczepiony, uzyskał negatywny wynik testu na koronawirusa lub przeszedł infekcję ma pojawić się w Norwegii w pierwszej połowie czerwca. Program ogólnoeuropejski ma z kolei rozpocząć się pod koniec czerwca. 

Norwegia jako kierunek wakacyjny? Zobacz najciekawsze propozycje w naszych artykułach!

- Polecamy -