Free Porn
xbporn
28.5 C
Oslo
poniedziałek, 15 lipca, 2024

Wyrok dla Irańczyka z norweskim obywatelstwem za atak na festiwalu LGBTQ+ w Oslo

Norweski sąd uznał Zaniara Matapoura, urodzonego w Iranie obywatela Norwegii, za winnego terroryzmu i morderstwa w związku z atakiem na festiwalu LGBTQ+ w Oslo w 2022 roku. Matapour został skazany na 30 lat więzienia za strzelaninę, która miała miejsce 25 czerwca 2022 roku, w wyniku której zginęły dwie osoby, a dziewięć zostało poważnie rannych​​.

Szczegóły ataku

Do ataku doszło przed London Pub, który jest znanym miejscem spotkań społeczności LGBTQ+ w Oslo. Matapour, uzbrojony w karabin maszynowy i pistolet, oddał łącznie 18 strzałów, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz pubu, powodując panikę w tłumie. Prokuratura podała, że Matapour przysięgał wierność Państwu Islamskiemu na około godzinę przed rozpoczęciem strzelaniny​​.

Proces i wyrok

Proces Matapoura rozpoczął się w marcu 2024 roku, a wyrok zapadł 4 lipca 2024 roku. Sąd uznał go za winnego terroryzmu i morderstwa, skazując na maksymalną karę 30 lat pozbawienia wolności, z minimalnym okresem 20 lat. Matapour podczas procesu twierdził, że jest niewinny​​.

Reakcje i konsekwencje

Atak wywołał ogromne poruszenie w Norwegii i doprowadził do odwołania parad i wydarzeń związanych z Pride Month w całym kraju. Pomimo zaleceń policji, aby celebrować w mniejszych grupach, tysiące ludzi uczestniczyło w spontanicznej paradzie w Oslo, składając hołd ofiarom ataku przez składanie tęczowych flag i kwiatów przed London Pub​​.

Matapour był już wcześniej znany policji z powodu powiązań z ekstremistami islamskimi i historii problemów psychicznych, w tym z diagnozą paranoidalnej schizofrenii. Jego współpracownik, Arfan Bhatti, również został oskarżony o współudział w ataku​​.

Wyrok w sprawie Matapoura podkreśla stanowczość norweskiego wymiaru sprawiedliwości w walce z terroryzmem i przemocą motywowaną nienawiścią. Atak na festiwalu Pride w Oslo jest bolesnym przypomnieniem o konieczności stałej czujności i ochrony społeczności LGBTQ+ przed ekstremizmem i przemocą.

- Polecamy -