-9.8 C
Oslo
wtorek, 23 kwietnia, 2024
motty_kredyty norweskie

EKUZ czy Dokument S1? Zadbaj o zdrowie w Norwegii.

Wybierasz się na wakacje? A może planujesz dłuższy wyjazd do pracy w Norwegii? Chcesz na stałe wyprowadzić się z Polski? Niezależnie od tego, jak długo będziesz przebywać za granicą, zadbaj o ubezpieczenie zdrowotne. To znacznie ułatwi Ci wszelkie formalności związane z leczeniem poza granicami kraju. Sprawdź, jaki dokument zabrać ze sobą: EKUZ lub S1.

EKUZ czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego

Co to jest EKUZ?

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego to dokument, który upoważnia Cię do korzystania z bezpłatnej, podstawowej opieki zdrowotnej na ternie krajów należących do Unii Europejskiej oraz Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA), zatem także w Norwegii. Zapewni Ci niezbędne świadczenia medyczne, abyś nie musiał wracać do Polski żeby je uzyskać.

Dla kogo jest EKUZ?

Kartę EKUZ powinieneś mieć ze sobą podczas każdej podróży poza Polskę, do krajów UE lub EFTA. Nie masz obowiązku jej wyrobienia, jednak znacznie ułatwi ona wszelkie formalności, zwłaszcza przy konieczności potwierdzenia, że jesteś ubezpieczony w NFZ.

Co daje EKUZ?

Jeśli jesteś w podróży zagranicznej i zachorujesz, będziesz mieć kontuzję lub wypadek, dzięki karcie EKUZ skorzystasz ze świadczeń zdrowotnych w takim zakresie, w jakim obowiązuje to kraju, w którym przebywasz. Będziesz mieć takie same przywileje, ale i obowiązki, jak mieszkańcy tego państwa. Wiąże się z tym fakt, że opieka medyczna za granicą za okazaniem karty EKUZ nie staje się bezpłatna. Będziesz z niej rozliczany tak, jak obywatel danego kraju.

Jak otrzymać?

Kartę EKUZ możesz wyrobić bezpłatnie w oddziałach NFZ lub za pomocą formularza on-line.

Dokument S1

Dla kogo?

Dokument S1 przysługuje osobom, które mają prawo do świadczeń zdrowotnych w ramach NFZ i:

  • przeniosły się na stałe do innego niż Polska państwa członkowskiego UE lub EFTA;
  • zostały oddelegowane do pracy za granicą na co najmniej 12 miesięcy;
  • zostały wysłane na placówkę dyplomatyczną lub konsularną na co najmniej 12 miesięcy.

Jeśli planujesz dłuższy wyjazd poza granice Polski lub emigrujesz na stałe, a planujesz wracać co jakiś czas do kraju, warto zadbać o dokument S1. Pamiętaj jednak, że kiedy podejmiesz pracę lub rozpoczniesz działalność gospodarzą za granicą, utracisz możliwość korzystania z polskiego ubezpieczenia zdrowotnego. Wyjątek stanowią pracownicy delegowani i pracownicy służby cywilnej lub dyplomacji.

Co daje?

Dokument S1 daje Ci prawo do leczenia w znacznie szerszym zakresie niż w przypadku karty EKUZ. Lekarz nie będzie musiał ocenić, czy leczenie jest konieczne przed Twoim powrotem do Polski, czy też może się odbyć już po powrocie. Po prostu zastosuje konieczne leczenie i procedury medyczne. Posiadając dokument S1 możesz także korzystać z leczenia planowanego, które również nie przysługuje Ci na EKUZ.

Co więcej, jeśli masz prawo do świadczeń zdrowotnych w Polsce, ale wyprowadzisz się stąd na stałe, to nie utracisz możliwości leczenia w kraju. W trakcie każdego pobytu w Polsce będziesz mógł skorzystać z leczenia, które będzie konieczne. Pamiętaj jednak o informowaniu NFZ o wszelkich zmianach Twojej sytuacji ubezpieczeniowej i sytuacji zarejestrowanych bliskich, aby mieć pewność, że dokument jest cały czas ważny.

Jak otrzymać?

Aby otrzymać dokument S1 musisz złożyć odpowiedni wniosek w wojewódzki oddziale NFZ.

Wyjeżdżając z Polski zawsze warto zadbać o możliwość leczenia za granicą. I to niezależnie od długości pobytu i celu wyjazdu. Dlatego zabierz ze sobą wyrobioną, aktualną kartę EKUZ lub dokument S1. Możesz rozważyć również wykupienie odpowiedniego, dodatkowego ubezpieczenia.

- Polecamy -