-9.8 C
Oslo
niedziela, 21 kwietnia, 2024
motty_kredyty norweskie

Znamy datę wielkiego otwarcia Muzeum Narodowego w Oslo

Po 7 latach budowy mnogiej w masę opóźnień oraz kłopotów, wreszcie ogłoszono oficjalną datę otwarcia Muzeum Narodowego w Oslo. Kiedy wystawa będzie dostępna dla zwiedzających?

3 w 1

Gmach nowego Muzeum Narodowego w Oslo zostanie otwarty dla zwiedzających dokładnie za rok – 11 czerwca 2022 roku. Kompleks będzie stanowił kontaminację kolekcji 3 dawnych ośrodków kulturowych – Kunstindustrimuseet (Narodowego Muzeum Sztuki Stosowanej), Galerii Narodowej oraz Muzeum Sztuki Współczesnej.

Za perłę kolekcji uważa się powszechnie wystawę dzieł Edvarda Muncha, o której pisaliśmy więcej w naszym wcześniejszym artykule. Zwiedzający będą mieli także okazję podziwiać prace innych światowej sławy artystów – m.in. Vincenta Van Gogha oraz Claude’a Monet.

Budowa gmachu, który usytuowany został na na zachodnim nabrzeżu Oslo, wyniosła łącznie około 6 miliardów norweskich koron. Dzięki tak pokaźnym funduszom powstał budynek z przestronnymi salami wystawienniczymi oraz znajdującą się na jego szczycie „Salą Światła”, w której docelowo znajdować mają się wystawy tymczasowe.

[Źródło: youtube.com/nasjonalmuseet]

Łącznie w Muzeum Narodowym w Oslo znajdzie się 5000 dzieł sztuki rozdysponowanych po 91 salach wystawienniczych. Placówka będzie nosić miano największego tego typu obiektu w regionie nordyckim.

Muzeum będzie także zasobne w sporych rozmiarów taras, z którego rozpościerać będzie się rozległa panorama na miasto – w tym na sąsiadujący z budynkiem port oraz na znajdującą po drugiej stronie wody historyczną fortecę i zamek Akershus.

Fale krytyki

Nie brak także negatywnych komentarzy na temat przebiegu całego przedsięwzięcia. Jedno ostrze krytyki wycelowane zostało w sam projekt architektoniczny. Wielu osobom nie do końca przypadł do gustu masywny, ciemnoszary gmach, który znajduje się za historycznym budynkiem Centrum Pokojowego Nobla.

Wątpliwość budziła także rozciągnięta w czasie organizacja budowy. Liczne opóźnienia i kłopoty techniczne związane z przedsięwzięciem spowodowały, że otwarcie przesunęło się aż o 2 lata.

Wiele krytyki zrodziło się także z faktu, iż eksponaty, które docelowo mają trafić do nowego gmachu – były niedostępne dla grona odbiorców od czasu zamknięcia trzech konsolidowanych placówek kulturowych. Nie wypożyczono ich także przez ten czas innym światowym muzeom.

- Polecamy -