-9.8 C
Oslo
środa, 24 kwietnia, 2024
motty_kredyty norweskie

Zorza polarna przez cały rok – wyjątkowa projekcja w Tromsø

W Muzeum Uniwersytetu w Tromsø wyjątkowy spektakl trwa przez cały rok. Wszystko dzięki innowacyjnym rozwiązaniom wizualnym i specjalnym reflektorom imitującym to naturalne zjawisko świetlne.

Edukacja i innowacja

Na wystawach Muzeum Uniwersytetu w Tromsø zwiedzający mogą podziwiać różnorodne ekspozycje poświęcone kulturze północnej. Materiały edukacyjne dostępne w placówce przybliżają odwiedzającym m.in. nie tylko kulturę Samów lub informacje dotyczące arktycznej przyrody, ale i tajniki średniowiecznej sztuki sakralnej. W ostatnim czasie muzeum postanowiło także poświęcić osobny panel na zgłębianie tematyki jednego z najbardziej imponujących zjawisk przyrodniczych – zorzy polarnej.

Dyrektorzy placówki mieli jednak plan, aby nie była to kolejna zwykła wystawa. Dzięki temu powstał imponujący projekt wizualny, do którego zaliczyć możemy m.in. 7,5-metrowy, zaciemniony tunel, który umożliwia zwiedzającym „zanurzenie się” w projekcji zorzy polarnej. 

Za wizualizacje odpowiedzialna jest firma Barco, która za pomocą 12 projektorów starała się jak najwierniej odwzorować naturalne zjawisko upiększające w wybrane dni norweski nieboskłon.

Muzeum Uniwersyteckie  Tromsø
Źródło: Daniel Mikkelsen Photography/https://blooloop.com

Jak w przystępny sposób dzielić się wiedzą?

Muzeum Uniwersyteckie w Tromsø za swój główny cel obrało przyciągnięcie do swoich ekspozycji coraz większej ilości młodych ludzi. Jednak trzeba przyznać, że turyści zawiedzeni brakiem naturalnej zorzy na niebie, z pewnością będą mogli w jakimś stopniu zrekompensować sobie dzięki tej wystawie nieprzewidywalne zachowania natury.

Muzeum Uniwersyteckie w Tromsø
Źródło: Daniel Mikkelsen Photography/https://blooloop.com

Jak mówi Cathrine Paus, która jest kierownikiem tego projektu – „Muzea nie muszą być nudne. Dzięki technologii Barco zastosowanej na wystawie zorzy polarnej udowodniliśmy, że muzea mogą być również fajne i dynamiczne oraz że mogą odpowiadać na zainteresowania młodych ludzi”.

Konstruktorzy wystawy zwrócili uwagę na to, że najtrudniejsze w całym przedsięwzięciu było odpowiednie nasycenie barw. Uzyskanie takiego efektu nie należy do najłatwiejszych, ponieważ tło, na którym projektowane są kolory musi być całkowicie czarne. Jednak użyte projektory pozwoliły im na wierne odzwierciedlenie natury.

Zwiedzający mogą tym samym z bliska i na własne oczy poznawać proces powstawania zorzy polarnej. Wszystko dzięki najwyższej jakości projekcjom, animacjom oraz interaktywnym modelom.

- Polecamy -