-9.8 C
Oslo
piątek, 29 marca, 2024
motty_kredyty norweskie

5 ciekawostek o Dniu Konstytucji w Norwegii

Norwegowie świętują dzisiaj 207 rocznicę uchwalenia konstytucji. Podobnie jak w zeszłym roku, obchody upłyną pod znakiem pandemii, lecz pomimo to dzień wolny od pracy mieszkańcy krainy fiordów spędzą na wspólnej zabawie. Co warto wiedzieć na temat tego święta? 

Monarchia konstytucyjna

Konstytucja Norwegii, obwieszczająca ustrój monarchii konstytucyjnej, została podpisana 17 maja 1814 roku w Eidsvoll. Stanowiła ona akt suwerenności państwa w obliczu groźby przyłączenia krainy fiordów do Szwecji.

Dzień Konstytucji w krainie fiordów
Źródło: Canva

Początkowo obchody Dnia Konstytucji były inicjatywą społeczeństwa i nie miały charakteru państwowego. Święto celebrowały głównie grupy studenckie oraz stowarzyszenia patriotyczne.

Dwa w jednym

Na Dzień Konstytucji z biegiem historii nałożyła się także inna okoliczność przysparzająca nie lada powodów do świętowania. Mianowicie 9 maja 1945 roku II wojna światowa dobiegła w Norwegii końca. 

Jako że kapitulacja wojsk niemieckich nastąpiła dokładnie 9 dni przed Dniem Konstytucji, w Norwegii oficjalnie nie obchodzi się Dnia Wyzwolenia. W zamian za to 17 maja celebruje się obydwa te wydarzenia. 

Parady dziecięce

W trakcie obchodów Dnia Konstytucji w Norwegii obowiązkowo muszą odbyć się parady dzieci. Maluchy najczęściej ubrane są odświętnie, a w rączkach dzierżą miniatury norweskich flag. Przyjmuje się, że pierwszy pochód dziecięcy odbył się już w 1864 roku, lecz składał się jedynie z 5 chłopców. Dopiero w 1899 roku do świętujących mogły dołączyć dziewczynki.

Parada dzieci w Norwegii
Źródło: nettavisen.no

Obecnie wiele placówek edukacyjnych organizuje pochody swoich uczniów przy dźwiękach szkolnej orkiestry. Najwięcej parad odbywa się oczywiście w stolicy Norwegii, lecz wspólna zabawa opanowuje całą krainę fiordów, łącznie z miasteczkami i wsiami.

Zwyczajem stało się również królewskie pozdrowienie paradujących dzieci z balkonu Pałacu Królewskiego. 

„Bunad” – norweski strój ludowy

Także w tym dniu norweskie ulice zyskują wiele koloru, nie tylko z powodu rozwieszanych flag oraz dekoracji wykonanych z zielonych gałązek, ale i ludowych strojów. 

Norweski "bunad"
Źródło: Wikimedia Commons

Stroje te zazwyczaj różnią się w zależności od regionu, lecz łączy je jedno – z powodu swojej wysokiej ceny są oznaką statusu społecznego. Szacuje się, że cena bogato zdobionego modelu może wynieść nawet 10 000 złotych. Nie zniechęca to jednak Norwegów do tradycji i nawet młode osoby z chęcią przywdziewają bunad. 

Według statystyk w norweskich domach znajdować się może nawet około 2,5 miliona bunadów! Są tak cenne, że część mieszkańców krainy fiordów postanawia je ubezpieczyć na wypadek kradzieży. Szacuje się, że około 80 000 norweskich strojów ludowych jest obecnie ubezpieczonych na łączną kwotę – 3,2 miliarda NOK!

Czas, by wrzucić coś na ruszt

Podczas parad nadarza się okazja, by dobrze zjeść. A w co zasobne jest najczęściej świąteczne menu? Nie pewno nie zabraknie w wnim grillowanych kiełbasek, ryb oraz innego rodzaju mięs.

Jedzenie w Dniu Konstytucji Norwegii
Źródło: Canva

Poszukiwacze dobrych smaków na pewno będą mieli okazję, by skosztować także kaszy ze śmietaną, pieczonych ziemniaków oraz rozmaitych słodkości – lodów, kremowego ciasta i wafli.

- Polecamy -