-9.8 C
Oslo
piątek, 19 kwietnia, 2024
motty_kredyty norweskie

Coraz więcej jeleni ginie na norweskich drogach

Jak donosi NRK w ciągu ostatniego roku rekordowa ilość jeleni zginęła pod kołami samochodów. Czy dojdzie do wzmożonego odstrzału, czy władza poprzestanie na znakach drogowych sygnalizujących obecność dzikich zwierząt?

Przegląd statystyk

W ciągu ostatnich 12 miesięcy na norweskich drogach znaleziono dokładnie 6248 martwych jeleni – w przeliczeniu jest to śmierć 17 osobników dziennie.

Knut Arild Hareide, norweski minister transportu, wyraził swoje zaniepokojenie związane z najnowszymi statystkami. Jak stwierdził – „Oprócz tego, że może to prowadzić do obrażeń u uczestników ruchu drogowego, oznacza to również cierpienie i śmierć bardzo wielu zwierząt”.

Tego typu sytuacje stwarzają poważne zagrożenie dla życia i zdrowia uczestników ruchu drogowego.

W ciągu ostatnich kilku lat rejestr dotyczący śmiertelności dzikich zwierząt na norweskich drogach gwałtownie wzrósł. Jak mówi o tym naukowiec z Norweskiego Instytutu Badań Przyrodniczych, Christer Moe Rolandsen – „Teraz jest historycznie wysoka liczba […]. W tym roku, w zeszłym roku i kilka lat wcześniej mamy wyższe liczby niż w ostatnich dziesięcioleciach”.

Jak temu zaradzić i jaki plan mają rządzący?

Jak rozwiązać problem?

Według Rolandsena, aby przeciwdziałać kolizjom z udziałem zwierząt robi się jak dotąd niewiele. Wyjątkiem w tej sprawie może być jedynie stawianie ogrodzeń wzdłuż głównych dróg. 

W niektórych miejscach instaluje się także reflektory oraz znaki drogowe, które według specjalistów dają naprawdę mało korzyści. Jak twierdzi Rolandsen –nawet znaki drogowe zasobne w migające światła przynoszą jedynie krótkotrwały efekt. Z biegiem czasu wielu kierowców przestaje je po prostu poważać. 

Jedynym skutecznym rozwiązaniem jest według ekspertów znaczne zmniejszenie populacji jeleni oraz pozwolenie na wzmożony odstrzał

​​Norweski Zarząd Dróg Publicznych zapowiedział, że przedstawi w ciągu roku raport dotyczący tej kwestii. Według norweskiego ministra transportu – „Należy […] rozważyć znaczne i trwałe ograniczenie m.in. populacji jeleni poprzez polowania”.

- Polecamy -