-9.8 C
Oslo
środa, 24 kwietnia, 2024
motty_kredyty norweskie

Czy Norwegowie uśpią szczenięta z Polski?

Polskie media nagłośniły w weekend sprawę 13 buldogów francuskich, które właściciele prywatni sprowadzili do Norwegii od polskiego hodowcy. Spór koncentruje się wokół nieodpowiedniej dokumentacji szczeniąt. W przypadku, gdy ich wywiezienie do Polski okaże się niemożliwe – grozi im uśpienie. 

Luki w dokumentacji

Według doniesień serwisu nportal.no uchybień dopatrzył się Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (Mattilsynet). Zwierzęta zostały przez polskiego hodowcę zakupione w Szwecji i przekazane nowym właścicielom przez szwedzko-norweską granicę. 

Polski importer nie zdawał sobie sprawy z tego, że przewożenie zwierząt przez granicę w celu sprzedaży prywatnym właścicielom podlega innym procedurom, niżeli kupno psów dla siebie samego bez pośredniczenia. Norweskie prawo sprowadzania zwierząt w celach komercyjnych jest niezwykle surowe, a uchybienia w tej kwestii mogą zakończyć się wieloma nieprzyjemnościami.

Decyzja o izolacji szczeniąt

Polski pośrednik nie otrzymał na granicy żadnej informacji na temat niekompletności dokumentacji sprzedawanych przez niego psów. Na początku stycznia zwierzęta trafiły do nowych właścicieli bez żadnych komplikacji, lecz w zeszłym tygodniu urzędnicy odebrali im buldogi.

Według urzędu niekompletna dokumentacja medyczna stwarza ryzyko tego, że zwierzęta mogą przenosić groźne dla ludzi choroby zakaźne – w tym wściekliznę. Szczenięta zostały umieszczone z tego tytułu w izolacji, a piecza nad ich losem leży teraz w rękach urzędników.

Sprawa życia i śmierci

Spośród 13 właścicieli aż 9 wynajęło w związku ze sporem adwokata, który ma za zadanie zapewnić zwierzętom bezpieczeństwo i pomóc na drodze prawnych wyjaśnień sprawy tak, aby szczenięta mogły wrócić do norweskich właścicieli. 

Norwegowie biorą pod uwagę nawet uśpienie szczeniąt, jeżeli ich transport do Polski będzie niemożliwy. Sytuacja związana z globalną pandemią utrudnia w znaczący sposób możliwość ich przewiezienia do kraju nad Wisłą.

Polski importer także zaangażował się w sprawę i ma zamiar współpracować z urzędnikami w celu pomyślnego rozstrzygnięcia sporu.

Waga odpowiedniej dokumentacji

Przy okazji wwożenia zwierząt na terytorium Norwegii trzeba mieć na uwadze to, jak istotna jest prawidłowa dokumentacja medyczna pupila. Znajomość prawa może uchronić nas od nieprzyjemności i często tragicznych konsekwencji. Przydatne informacje na ten temat znajdą Państwo na stronie gov.pl, do której załączamy link: https://www.gov.pl/web/norwegia/przewoz-zwierzat.

- Polecamy -