15.1 C
Oslo
poniedziałek, 5 czerwca, 2023
motty_kredyty norweskie

Królewski jubileusz. Czego nie wiesz o Haraldzie V?

Król Norwegii obchodził w niedzielę swoje 84 urodziny. Obyło się bez hucznych uroczystości z powodu rekonwalescencji monarchy, który pod koniec stycznia przeszedł operację kolana. Z okazji jego jubileuszu przedstawiamy zbiór wybranych ciekawostek dotyczących norweskiego króla!

Zapalony żeglarz i olimpijczyk

Żeglarstwo jest wielką pasją życiową norweskiego króla. W latach młodzieńczych trzykrotnie reprezentował swój kraj na igrzyskach olimpijskich – w 1964, 1968 oraz 1972 roku.

Jak wyznał autorom swojej biografii: „Na pokładzie jachtu nie muszę być królem, tam po prostu jestem Haraldem, jednym z chłopaków”. Ponadto podczas rejsów nigdy nie towarzyszyły monarsze jachty z przedstawicielami ochrony.

Książęcy mezalians

Pomimo że małżeństwo króla Haralda z królową Sonją trwa już prawie 53 lata, jego zawarcie nie było łatwą kwestią. Przyszła władczyni urodziła się bowiem „wśród ludu” i nie posiada arystokratycznych korzeni. Nad możliwością zawarcia małżeństwa przyszłego króla z wybranką jego serca debatowały władze państwa – sam król Norwegii (ojciec Haralda), parlament oraz premier. 

Po 9 latach czekania na zezwolenie udało się zakochanym stanąć na ślubnym kobiercu. Miało to miejsce dokładnie 29 sierpnia 1968 roku. Para doczekała się dwójki dzieci – Marty Ludwiki oraz Haakona Magnusa.

Żyć jak inni?

Wśród poddanych dominuje pozytywna opinia o królu Norwegii. Monarcha postrzegany jest jako osoba sympatyczna i bezpośrednia, także podczas oficjalnych spotkań. 

Podobno podczas rozmowy z jednym z dziennikarzy, gdy został zapytany o to, jak by siebie scharakteryzował, król odpowiedział: „dowcipny, łysy, wysportowany”.

Król stara się w miarę możliwości samodzielnie poruszać się po mieście. Sam prowadzi samochód po Oslo i w trakcie wycieczek. Podczas spacerów towarzyszy mu jedynie adiunkt i policjant. 

Monarchia konstytucyjna w Norwegii ani drgnie

Pomimo planów parlamentu norweskiego odnośnie do przekształcenia monarchii konstytucyjnej w republikę, głosowanie w 2019 roku unaoczniło fakt, że Norwegowie wcale nie chcą się pozbywać obowiązującego od ponad tysiąca lat ustroju. Wniosek został odrzucony z wynikiem 36 do 130. Król i jego rodzina cieszą się ogromnym poparciem wśród ludu, które w 2014 roku wynosiło aż 82%.

Król kosztuje

Rodzinę królewską utrzymują norwescy podatnicy. Szacuje się, że rocznie monarchia kosztuje Norwegów ok. 28 mln euro.

W rankingu najdroższych w utrzymaniu rodzin królewskich dwór z Oslo zajmuje dopiero trzecie miejsce – po królowej brytyjskiej Elżbiecie II i holenderskiej królowej Beatrix.

- Polecamy -