11.4 C
Oslo
środa, 12 czerwca, 2024
motty_kredyty norweskie

Czy w Norwegii naprawdę jest aż tak drogo?

W raporcie Eurostatu dokonano analiz porównawczych cen żywności, napojów oraz wyrobów tytoniowych obowiązujących w 37 krajach europejskich. Na którym miejscu plasuje się kraina fiordów w poszczególnych kategoriach?

Żywność, napoje bezalkoholowe, alkohole i wyroby tytoniowe stanowią w Europie kolejno średnio 16%, 2%, 2% i 3% wydatków każdego gospodarstwa domowego.

Za najdroższy kraj pod względem żywności uznano Szwajcarię. W Norwegii najwięcej wydamy za napoje bezalkoholowe oraz wyroby tytoniowe. Z kolei na Islandii kupowanie alkoholu może w znaczny sposób nadszarpnąć nasz domowy budżet. Co jeszcze wiemy dzięki badaniom Eurostatu, które opublikowano w grudniu 2020 roku?

Produkty mleczne i jajka najdroższe w Norwegii, najtańsze w Polsce

Według badań Eurostatu Norwegia jest najdroższym krajem w całej Europie pod względem cen wyrobów mlecznych oraz jajek. Za te produkty zapłacimy z kolei najmniej na terytorium Polski. 

Norwegia plasuje się w ścisłej czołówce jeżeli chodzi o ceny mięsa. Wyprzedza ją jedynie Szwajcaria i Islandia.

Jeżeli chodzi o wyroby zbożowe, w tym chleb, Norwegia zajmuje drugie miejsce pod względem cen, tuż za Szwajcarią. 

W krainie fiordów kupno wyrobów rybnych nie będzie się wiązało z tak wielkim wydatkiem jak w np. W Szwajcarii i Niemczech. Norwegia zajmuje bowiem w tej kategorii dopiero 15 pozycję. 

Gorzki wydatek za słodkości

W Norwegii zapłacimy najwięcej za owoce i warzywa spośród wszystkich 37 krajów Europy. Podobnie jest w przypadku produktów takich jak marmolada, czekolada, miód oraz cukier. 

W kwestii cen oleju i innych tłuszczy Norwegię wyprzedza jedynie Szwajcaria. 

W rankingu najdroższych państw pod względem ogólnych cen żywności Norwegia zajmuje ostatecznie 3 pozycję. Najtańszym krajem jest w tej kategorii Macedonia. Polska plasuje się na trzecim miejscu od końca.

W Norwegii najwięcej wyda się za napoje bezalkoholowe i tytoń

Kraina fiordów bezsprzecznie króluje w rankingu, jako państwo posiadające najwyższe ceny napojów bez alkoholu, wyprzedzając Irlandię i Szwajcarię. W Europie najdroższe papierosy poza Norwegią kupimy także w Wielkiej Brytanii i Irlandii.

Jeżeli chodzi o Polskę, ceny napoi bezalkoholowych pozwoliły jej uplasować się na 4 miejscu od końca rankingu. W kwestii wyrobów tytoniowych znajdujemy się mniej więcej w połowie listy.

W czołówce cen alkoholu

Za butelkę alkoholu najwięcej zapłacimy, będąc na Islandii. Norwegia zajmuje w tej kategorii drugie miejsce. Wyprzedza m.in. Turcję, Finlandię i Irlandię.

W rankingu cen alkoholu Polska zajmuje 9 miejsce od końca.

Norwegia na podium

W ogólnym rankingu uwzględniającym łączną ilość wydatków gospodarstwa domowego w kwestii konsumpcji Norwegia zajęła finalnie 3 pozycję  – za Szwajcarią i Islandią. 

Kraina fiordów znajduje się zatem na podium, uwzględniającym najdroższe państwa Europy, wyszczególnione przez badania Eurostatu. Polska zajęła w raporcie 28 pozycję.

Link do omówionych badań znajdą Państwo tutaj.

- Polecamy -