Jak donosi gazeta VG, sprawująca w Oslo władzę Marianne Borgen (SV) pragnie obniżek w sferze wynagrodzeń czołowych polityków. Ma zamiar zmniejszyć także swoją roczną pensję o łącznie pół miliona norweskich koron.
Niwelowanie różnic pomiędzy władzą a wyborcami
Według pani burmistrz należy dążyć do wyrównywania różnic w wynagrodzeniach władzy i wyborców. Optymalizacja ma dotyczyć całej kadry kierowniczej w sektorze publicznym.
Borgen ma zamiar zacząć działania od zrewidowania swojej własnej pensji. Wraz z radnym Oslo Raymondem Johansenem (AP) jest obecnie najlepiej zarabiającym politykiem w Norwegii. Jej roczny dochód szacuje się na 1 400 000 mln NOK.
Wołanie o umiar
Jak twierdzi Borgen – „W dzisiejszych czasach, kiedy bezrobocie w Oslo rośnie, a wielu ludzi jest zwolnionych, ważne jest, abyśmy wykazywali umiar. Mam nadzieję, że obniżając swoją pensję, która jest dziś bardzo wysoka, zainspirujemy innych”.
Po podwyżce płac burmistrz Oslo zarabia tyle, ile premier Norwegii. Według samej Borgen jest to bardzo niesprawiedliwe.
MOTTY. WIĘKSZA SZANSA NA KREDYT
Zamiast iść śladem wynagrodzeń parlamentarnych i rządowych, władze Oslo proponują, aby nowa pensja dla radnych wynosiła 1,7-krotność średniego dochodu norweskich pracowników.
Już w 2018 roku, kiedy miały miejsce podwyżki wynagrodzeń burmistrzów i wiceburmistrzów, Borgen podzieliła się z opinią publiczną swoimi obawami, dotyczącymi coraz wyższych pensji radnych.
„Martwię się rozwojem płac. Myślę, że teraz istnieje tak duży dystans między tym, co mamy jako politycy, a ludźmi, którym wybraliśmy, aby służyć, że musimy ponownie zweryfikować system”.
Ile zarabia się w norweskiej polityce?
Według danych SSB na 2020 rok średnia pensja urzędnika państwowego pracującego w rządzie wynosiła 117 100 NOK miesięcznie.
Jeżeli chodzi o samorządy lokalne, średnia zarobków władz osiągnęła w 2020 roku kwotę 87 810 NOK miesięcznie.
Badania przeprowadzone przez Norweski Urząd Statystyczny dotyczą analiz zarobków w wielu dziedzinach zawodowych. Kompleksowe dane obejmują statystyki z lat 2015-2020 i przeprowadzone zostały pod różnorodnym kątem (rozróżnienie płci, funkcji, sektora, wymiaru godzinowego). Wszystkie tabele znajdą Państwo pod tym linkiem.