-9.8 C
Oslo
piątek, 12 kwietnia, 2024
motty_kredyty norweskie

Epidemie przyszłości. Norwegia przeznacza 200 mln NOK na badania nad nowymi szczepionkami

W obawie przed nowymi mutacjami wirusa SARS-CoV-2 minister zdrowia Bent Høie (H) pragnie wspomóc sojusz szczepionkowy (CEPI). Nacisk nałożony na badania w tym zakresie może uchronić ludzkość przed niebezpiecznymi odmianami koronawirusa, które mogą okazać się odporne na istniejące już szczepionki.

Działania prewencyjne

Jak donosi Nettavisen, podczas środowej konferencji Ministerstwo Zdrowia przekazało opinii publicznej informację odnośnie do wparcia finansowego pozarządowej organizacji, zajmującej się opracowywaniem innowacji przeciwepidemicznych.

Swoją decyzję rząd motywuje wyjątkową zdolnością koronawirusa do mutacji, które mogą się okazać w przyszłości odporne na już istniejące szczepionki. 

Jak twierdzi minister zdrowia – „Koronawirus nieustannie się zmienia i dostosowuje do środowiska. Mogą pojawić się nowe odmiany, które będą bardziej odporne na szczepionkę. Aby nas przed tym uchronić, Norwegia przekazuje dodatkowe 200 mln NOK na rzecz CEPI. Fundusze zostaną przeznaczone na opracowanie szczepionek, które będą chronić przed możliwymi przyszłymi wariantami wirusa”.

Czym jest CEPI?

Coalition for Epidemic Preparedness Innovations, czyli w wolnym tłumaczeniu Koalicja na Rzecz Innowacji w Zakresie Gotowości Epidemiologicznej to globalny sojusz zajmujący się opracowywaniem szczepionek, które mogą okazać się zbawienne w przyszłości.

O ile większość producentów skupia się na opracowywaniu szczepionek przeciwko istniejącym już wirusom, tak CEPI patrzy w przyszłość, działając prewencyjnie i przewidując zagrożenia.

Koalicja została powołana w 2017 roku. Posiada obecnie siedzibę w Oslo, Londynie i New Delhi. 

Organizacja działa na zasadzie globalnego mandatu. Opiera się na współpracy naukowców ze środowisk akademickich, agencji zdrowia publicznego, fundatorów filantropijnych i rządowych oraz przemysłu farmaceutycznego.

Epidemie przyszłości

Naukowcy opracowują na bieżąco szczepionki, mogące przyczynić się do niwelowania zagrożenia wystąpienia kolejnych globalnych pandemii. Oprócz mutacji koronawirusa coraz większe zainteresowanie budzi wśród nich także wirus Nipah.

To kolejna po SARS-CoV-2 choroba odzwierzęca przenoszona przez nietoperze. Atakuje układ oddechowy oraz ośrodkowy układ nerwowy, prowadząc do zapalenia mózgu. Śmiertelność waha się w granicach 45-75%.

W ostatnich latach wykryto niewielkie ogniska tej choroby zlokalizowane w Malezji, Indiach oraz północnej Australii.

Najgroźniejszymi chorobami, którymi priorytetowo zajmuje się obecnie CEPI są przede wszystkim:

  • wirus Lassa, 
  • wirus Ebola, 
  • wirus SARS-CoV-2, 
  • wirus Nipah, 
  • wirus gorączki doliny Rift,
  • wirus Chikungunya.

- Polecamy -