-9.8 C
Oslo
poniedziałek, 22 kwietnia, 2024
motty_kredyty norweskie

Czy w Norwegii odkryto najstarsze naskalne rysunki łodzi w Europie?

Archeolodzy dokonali kilka lat temu spektakularnego odkrycia w Valle w Norwegii. Teraz okazuje się, że naskalne malunki przedstawiające łodzie, mogą być najstarszą tego typu sztuką w całej Europie.

Sztuka sprzed 10 000 lat

Dotychczasowe odkrycia pradziejowej sztuki, przedstawiającej łodzie, datowane były na 5500-5000 lat p.n.e. i znaleziono je na terenie północnej Europy. Niedawno odnalezione norweskie malunki, które wykonane zostały techniką naskalną, są według szacunków o prawie 3 tysiące lat starsze.

Źródło: wileyonlinelibrary.com

Znalezisko, które zachowało się na szarej skale w hrabstwie Nordland, przedstawia biały zarys łodzi o długości ponad 4 metrów. Malunki zostały odkryte w 2017 roku. Dostrzec je można jedynie przy sprzyjających warunkach pogodowych.

Źródło: wileyonlinelibrary.com

Drugi rysunek odkryty w Valle przedstawia łódź o długości około 3 metrów, lecz nie zachował się on w zbyt dobrym stanie.

Badacze są zdania, że malunki obrazują łodzie w skali 1:1. Dowodem na to mają być znajdujące się nieopodal rysunki fok, reniferów, a nawet niedźwiedzi polarnych, które także przedstawiono, zachowując ich rzeczywiste rozmiary.

Relikt zasiedlania Norwegii?

Naukowcy są zdania, że rysunki przedstawiają łodzie z foczych skór. Według Jana Magne’a Gjerde’a, archeologa pracującego w Norweskim Instytucie Badań nad Dziedzictwem Kulturowym był to wówczas typowy środek transportu dla osiedlających się w tym regionie Skandynawów. Łodzie tego typu były stosunkowo lekkie i posiadały sporą ładowność. Możliwe było więc za ich pomocą przetransportowanie ludzi wraz z niezbędnym ekwipunkiem. Były także zwrotne i szybkie, przez co nadawały się do polowań.

Źródło: wileyonlinelibrary.com

Jak pisze Gjerde – „Taki pojazd byłby idealny do kolonizacji morskich krajobrazów północnej Norwegii we wczesnym mezolicie”.

Naukowcy mają nadzieję, że w pobliżu odkrycia znajduje się jeszcze wiele skarbów dawnej sztuki, które ujawnić są w stanie tylko odpowiednie warunki pogodowe.

- Polecamy -