Norweski rząd ogłosił właśnie, że dołączy do dwóch ambitnych inicjatyw powiązanych z kwestiami globalnej różnorodności biologicznej. Tym samym kraina fiordów wesprze działające już w tym polu Wielką Brytanię, Kostarykę i Francję, które trzymają pieczę nad projektami.
Na ratunek przyrodzie
Pierwszy z projektów organizowany jest przez Wielką Brytanię i nosi nazwę Global Ocean Alliance. Jego głównym celem jest objęcie ochroną 30% oceanów do 2030 roku. W szrankach drugiej inicjatywy High Ambition Coalition for Nature and People stoją Kostaryka i Francja. Ich zadaniem jest ochrona zarówno 30% przyrody oceanicznej jak i lądowej. Dzięki międzynarodowej koalicji państwa te mają możliwość efektywnej współpracy w dziedzinie, która, jak sam przyznał norweski minister środowiska, Sveinung Rotevatn, wymaga szczególnej uwagi i zdecydowanych działań.
„Utrata natury jest jednym z najpoważniejszych międzynarodowych kryzysów, przed jakim stoi świat, i można go rozwiązać jedynie poprzez ściślejszą współpracę międzynarodową. Norwegia stawia sobie ambitne cele w zakresie ochrony zarówno przyrody w naszym kraju, jak i stanu środowiska na świecie, dlatego sensowne jest, abyśmy dołączyli do obu tych inicjatyw” – powiedział.
W domenie ich działań znajdzie się m.in. planowanie zrównoważonej ścieżki zarządzania oceanami.
Plan do 2030 roku
Jak twierdzi Rotevatn, istnieje szereg dowodów naukowych, potwierdzających fakt, iż ochrona co najmniej 30% globu, występującego obecnie w stanie naturalnym, jest więcej niż niezbędna. Dlatego też międzynarodowe działania na najbliższe 10 lat powinny być ukierunkowane na kwestie ochrony różnorodności biologicznej.
MOTTY. WIĘKSZA SZANSA NA KREDYT
„Ważnym priorytetem dla Norwegii będzie praca na rzecz [tych – przyp. red.] celów […], aby podkreślić konieczność ochrony obszarów, które są ważne dla różnorodności biologicznej oraz różnorodnych siedlisk i ekosystemów, należytego zarządzania i rozwoju dobrze połączonych systemów obszarów chronionych” – stwierdził norweski minister środowiska.
Koalicja zajmie się wobec tego także m.in. kwestią łagodzenia zmian klimatycznych oraz integracją systemów naturalnych.