-9.8 C
Oslo
wtorek, 23 kwietnia, 2024
motty_kredyty norweskie

Czy warto podejmować pracę w Norwegii?

Od wielu lat Norwegia to dla Polaków jeden z najbardziej atrakcyjnych kierunków wyjazdów zarobkowych. Przede wszystkim ze względu na bliską odległość od Polski, dobre zarobki, korzystną walutę, a także wysoki poziom bezpieczeństwa i mnogość regulacji, które chronią pracowników. Ze względu na dużą popularność kraju fiordów, zastanawiasz się, czy praca w Norwegii nadal się opłaca? Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.

Jakie zalety ma praca w Norwegii?

Wysokie zarobki

Pomimo tego, że wartość koron nieco zmalała w ostatnim czasie, to praca w Norwegii nadal wiąże się z wysokimi zarobkami. Szczególnie jeśli należysz do wykwalifikowanego personelu. W takim przypadku możesz zarabiać przynajmniej 220 NOK na godzinę. Stawki są też bardzo korzystne w przypadku niewykwalifikowanego personelu z przynajmniej rocznym doświadczeniem. Wówczas zarobisz ok. 206,5 NOK na godzinę.

Warto też wspomnieć, że Norwegia to bardzo atrakcyjny kierunek zarobkowy nie tylko dla osób, które chcą tam pozostać na dłużej. Nie brakuje tam ofert sezonowej pracy np. dla młodzieży lub studentów.

Łatwość porozumiewania się

Właściwie każdy Norweg doskonale zna język angielski, więc nie musisz obawiać się tego, że już na samym początku swojego przyjazdu konieczna jest nauka norweskiego. Jeśli tylko znasz przynajmniej podstawy angielskiego, to z łatwością możesz załatwić wiele formalności w urzędach, bankach czy po prostu zrobić zakupy w sklepie.

Duże zapotrzebowanie na pracowników

Szczególnie po pandemii jeszcze bardziej wzrosło zapotrzebowanie na pracowników w niektórych sektorach. Przede wszystkim dotyczy to branży przemysłowej i budowlanej. W tym przypadku w ogóle nie jest potrzebna znajomość języka obcego, a i tak bez problemów znajdziesz dobrze płatną pracę. Dzięki temu nie musisz obawiać się tego, że przyjedziesz do Norwegii i będziesz mieć problem ze znalezieniem stanowiska dla siebie. Wtedy z pomocą przychodzą też agencje pracy, które udostępniają oferty.

Zwróć uwagę na to, że pracę w Norwegii bez najmniejszych problemów znajdą wykwalifikowani robotnicy, a szczególnie mechanicy, elektrycy czy spawacze. Poza tym na emigrację powinni zdecydować się kontrolerzy jakości, eksperci techniczni, zawodowi kierowcy, inżynierowie, lekarze, pielęgniarki, informatycy, nauczyciele, sprzedawcy oraz naukowcy. Lista jest naprawdę długa, ale ważne jest tylko to, żebyś mógł potwierdzić swoje kwalifikacje np. dyplomem ukończenia szkoły, certyfikatami lub świadectwem pracy.

Przyjazna polityka i pomoc socjalna

Emigranci mogą liczyć na przyjazną politykę i szereg regulacji, które wpływają na ich bezpieczeństwo. Przede wszystkim w odniesieniu do zarobków, minimalnych stawek oraz pomocy socjalnej. Dlatego praca w Norwegii opłaca się osobom, które chcą przyjechać do tego kraju z całą rodziną. Wtedy możesz skorzystać z różnych form wsparcia finansowego. Po dłuższym pobycie i otrzymaniu umowy o pracę możesz nawet starać się o kredyt hipoteczny. Z pewnością ułatwi Ci to osiedlenie na stałe i rozpoczęcie nowego życia w kraju fiordów.

Jakie są najważniejsze wady pracy w Norwegii?

Spadek wartości korony norweskiej

Pandemia, wojna oraz światowy kryzys miał wpływ na wiele krajów – w tym również na Norwegię. Doprowadziło to do spadku wartości korony norweskiej. Choć nadal jest bardzo atrakcyjna, to jednocześnie dla wielu Polaków nie jest już tak korzystna, jak jeszcze kilka lat temu. Warto o tym pamiętać, jeśli interesuje Cię jedynie krótki pobyt w Norwegii dla „podreperowania” swojego budżetu.

Wysokie ceny

Oczywiście wysokie koszty życia to jedna z najważniejszych wad życia w Norwegii. Dotyczy to zarówno wynajmu mieszkania, jak i rachunków oraz żywności. Na samym początku pobytu to może być dla Ciebie nieco przytłaczające. Dlatego pierwszy okres emigracji rzadko, kiedy pozwala na życie na takim samym poziomie jak Norwegom. Jednak po tym czasie, gdy już będziesz zarabiać standardową stawkę w norweskich koronach, to koszty życia przestaną być dla Ciebie tak uciążliwe. Szczególnie gdy porównasz je do cen w Polsce.

Różnice kulturowe

Interesuje Cię nie tylko praca w Norwegii, ale też życie społeczne, kulturowe i szybka asymilacja z tamtejszym społeczeństwem? Na samym początku może to być dla Ciebie trudne, bo Norwedzy są dość zamknięci i ostrożnie podchodzą do kontaktów z osobami przybyłymi do pracy. Jednak nie odnosi się to jedynie do Polaków, ale również do innych narodowości. Musisz też przygotować się na często dość znaczące różnice kulturowe. Najmocniej dostrzeżesz je na północy kraju. Jednak możesz systematycznie pracować nad akceptacją ze strony norweskich sąsiadów. Najlepiej to zrobisz poprzez naukę języka norweskiego. Wtedy dasz sygnał, że zależy Ci zarówno na pracy w Norwegii, jak i na dostosowaniu się do tego społeczeństwa.

- Polecamy -