11.4 C
Oslo
wtorek, 11 czerwca, 2024
motty_kredyty norweskie

Dlaczego Norwegia jest droga? Ceny i zarobki w Norwegii.

Podczas poszukiwania pracy za granicą bardzo często Polacy zwracają uwagę na dwa kraje – Niemcy i Norwegię. Spowodowane jest to wysokimi zarobkami, lepszymi warunkami życia i większą stabilnością. Rodowici mieszkańcy Norwegii twierdzą jednak, że wysokie pensje są związane z wysokimi kosztami życia w tym kraju. Czy to prawda? Sprawdźmy zatem, czy ceny w Norwegii faktycznie są tak wysokie oraz, czy opłaca się mieszkać u naszych północnych sąsiadów.

Wynagrodzenie w Norwegii

Według danych z 2021 roku średnie wynagrodzenie w Norwegii wynosi 35 016 netto NOK. Gdyby wziąć pod uwagę jedynie imigrantów średnia pensja to 31 553 netto NOK. Po przeliczeniu koron norweskich na złotówki wynagrodzenie wyniesie 19 600 zł. To całkiem niezła pensja, prawda? Oczywiście nie oznacza to, że na każdym stanowisku zyskasz możliwość zarobienia takiej kwoty, gdyż podane dane są średnią krajową.

Warto wiedzieć, że w Norwegii są nieco inne przepisy związane z płacą minimalną niż w Polsce. U naszych północnych sąsiadów minimalne wynagrodzenie zostało wyznaczone przez państwo jedynie dla kilku branż np. dla transportu, budownictwa, rolnictwa, gastronomii, rybołówstwa, hotelarstwa itd. Miało to przede wszystkim zagwarantować imigrantom godziwe wynagrodzenie, bo właśnie w tych sektorach najczęściej poszukują zatrudnienia.

Aktualne stawki minimalne dla poszczególnych branż możecie znaleźć na stronie Norweskiej Inspekcji Pracy.

Wysokie ceny w Norwegii – jakie są koszty życia w Norwegii?

Godna pensja to jedna sprawa, ale wysokie ceny w Norwegii sprawiają, że znajduje się ona w ścisłej czołówce najdroższych państw na świecie. Kiedy zwróćmy uwagę na koszty związane z opłatami za mieszkanie, za transport, ceny w sklepach spożywczych i w odzieżowych – szybko okaże się, że życie w Norwegii do tanich zdecydowanie nie należy. W tej rywalizacji Norwegię pokonuje jedynie Szwajcaria.

Szczególnie jednak wysokie ceny w Norwegii są odczuwalne dla turystów i osób, które dopiero przeniosły się z Polski. Przeliczenie złotówek na korony norweskie nie wygląda zbyt pozytywnie.

Jednak, gdy już zaczniesz zarabiać w tym kraju, miesiąc po miesiącu dostrzeżesz, że drożyzna w sklepach nie jest aż tak dotkliwa. Polacy na stałe mieszkający w Norwegii wskazują, że za średnie wynagrodzenie w Norwegii są w stanie kupić więcej produktów niż za średnią pensję w Polsce.

Jak widzisz, legendy o wysokich cenach w Norwegii w rzeczywistości nie są tak przerażające, gdyż wynikają z praw ekonomii – wysokie zarobki niosą ze sobą wysokie ceny.

Sprawdzamy ceny w Norwegii!

Jesteś ciekaw, ile w rzeczywistości wynoszą ceny za poszczególne usługi i produkty w Norwegii? Chcesz zdecydować, czy warto przeprowadzić się do tego kraju? Decyzja o przeprowadzce powinna być oparta także o wyliczenia, aby wiedzieć, czy będziesz w stanie się utrzymać w tym kraju.

Przeanalizujmy wspólnie kilka cen, z jakimi można spotkać się w Norwegii (przykład z Oslo luty 2023), oto one:

Artykuły spożywcze:

 • mleko 3,5% – 20 NOK,
 • jajka 12 szt. – ok 43 NOK,
 • cukier 1kg – 22 NOK,
 • masło –  ok. 40 NOK,
 • chleb pełnoziarnisty – od 35 NOK,
 • woda – 22 NOK,
 • ziemniaki 1kg –  18 NOK,
 • filet z kurczaka 1 kg –  od 120 – 134 NOK,
 • jabłka 1 kg –  29 NOK,
 • makaron – 17 – 29 NOK,
 • piwo –  od 25 – 40 NOK,
 • wino –  od 100 NOK [do kupienia tylko w sieci sklepów Vinmonopolet. Tutaj kupicie także mocny alkohol (wódka, whisky)].

Powyższe ceny to ceny regularne, które nie obejmują promocji. W sklepach sieciowych możecie jednak trafić na częste promocje, podczas których kupicie produkty nawet o połowę taniej. Do tych tańszych sklepów należą także Rema 1000 oraz KIWI

Transport:

 • jednorazowy bilet autobusowy – 40 NOK (Bilet w pierwszej strefie Oslo).
 • 1 l benzyny ok. 23 NOK.

Ceny mieszkań – wynajem:

 • średni miesięczny koszt wynajmu kawalerki to ok. 10 000 NOK w dużych miastach,
 • pokój jednoosobowy to ok. 4000-7000 NOK.

Wielu emigrantów przyznaje, że nawet mimo wysokich cen w Norwegii byli w stanie zaoszczędzić pieniądze i po powrocie do Ojczyzny dysponowali pewnymi oszczędnościami.

Ceny ubrań w większości sieciówek są porównywalne do tych w Polsce. Podobnie jest w przypadku markowych kosmetyków. 

Czy dam radę odłożyć pieniądze w Norwegii?

Jeśli chcecie realnie ocenić możliwość odłożenia pieniędzy w Norwegii, musicie zapoznać się dokładnie z kosztami życia, cenami podstawowych produktów i wynajmu w okolicy, w jakiej planujecie zamieszkać. Ceny w Norwegii mogą znacznie różnić się w zależności od regionu – inną kwotę zapłacimy za wynajem w Oslo niż w Trondheim.

Najlepiej wykonać szacunkowy rachunek jeszcze przed wyjazdem do Norwegii. W tym celu możecie posiłkować się norweskimi portalami z ogłoszeniami, np. finn.no.

- Polecamy -