28.5 C
Oslo
środa, 18 września, 2024

Elektryczne skutery w Oslo – wypadek i planowane limity trzeźwości

W sobotnią noc doszło do wypadku w stolicy Norwegii z udziałem pieszego. Według policji kierowca elektrycznej hulajnogi był najprawdopodobniej pod wpływem alkoholu. Czy będą wprowadzone limity trzeźwości dla kierujących tego typu pojazdami?

Czara goryczy się przelała?

Poszkodowany w sobotnim wypadku pieszy trafił do szpitala z obrażeniami nóg oraz głowy. Jak twierdzi policja, kierujący dwukołowym pojazdem był najprawdopodobniej w stanie nietrzeźwości. 

Pomimo że dotychczas nie wprowadzono jednoznacznych limitów trzeźwości dla kierowców elektrycznych hulajnóg, w przepisach, które ich dotyczą, zaznaczone jest, że nie wolno przemieszczać się nimi pod wpływem alkoholu.

Według NRK już w pierwszy weekend po wprowadzeniu ulg pandemicznych doszło do wypadków z udziałem 44 osób. Aż 48% z kierujących było pod wpływem alkoholu

9 na 10 osób mówi „tak” limitom

W ankiecie przeprowadzonej przez Ipsos wzięło udział 2748 respondentów. Aż 9 na 10 pytanych jest zdania, że limity trzeźwości w przypadku kierujących elektrycznymi hulajnogami są niezbędne. 

- reklama -

MOTTY. WIĘKSZA SZANSA NA KREDYT

Wysyłamy Twój wniosek kredytowy do 20 banków, które następnie konkurują ze sobą, aby zaoferować Ci najlepszą ofertę pożyczki. Pozwól nam wykonać całą pracę! Zaoszczędź czas i pieniądze. Zawnioskuj o kredyt gotówkowy lub refinansowy u nas.
Ile chcesz pożyczyć?
,-
Wybierz okres spłaty
lat
Wyślij wniosek
Låner du 100 000 kr over 5 år, koster det 37 120 kroner hvis den effektive renten er 14,15 %.
Det vil si at det totale lånebeløpet
for disse 5 årene er 137 120 kroner. Hvilken rente du får, gjenstår å se. Nominell rente varierer fra 6 % til 23 %.

Jak relacjonuje Aftenposten ponad ⅔ ankietowanych uważa, że limity powinny być analogiczne do tych, którym podlegają kierowcy samochodów. Osoby przemieszczające się elektryczną hulajnogą nie mogłyby w takim przypadku mieć we krwi więcej, niż 0,2 promila alkoholu we krwi. 15% pytanych uważa, że limit powinien wynosić 0,5 promila, a według 12% ankietowanych – 0,8 promila. 

Jedynie 9% pytanych uważa, że limity nie są potrzebne.

Rząd działa

Przepisy drogowe przyjęte w maju tego roku nie uwzględniły planu Norweskiego Zarządy Dróg Publicznych, dotyczącego limitów trzeźwości dla kierowców elektrycznych hulajnóg. Statens vegvesen proponował wtedy ograniczenia na poziomie 0,2 promila w wydychanym powietrzu.

Przypomnijmy, że wprowadzone 18 maja przepisy mówią m.in. o tym, że elektryczną hulajnogą może jechać jedynie 1 osoba. Dodatkowo wśród pieszych można nią jechać z maksymalną prędkością 6 km/h. Należy także parkować je w wyznaczonych miejscach.

Jak twierdzi norweski minister transportu, Knut Arild Hareide – prace nad kwestią limitu alkoholu we krwi dla kierujących elektrycznymi hulajnogami trwają.

- reklama -
- Polecamy -