-9.8 C
Oslo
wtorek, 21 maja, 2024
motty_kredyty norweskie

Espen Andersen Bråthen uniknie kary za masakrę w Kongsberg?

38-letni Duńczyk, który w ubiegłym roku zamordował w mieście Kongsberg 5 osób, a 2 ciężko ranił, może uniknąć kary. Jak podaje norweski dziennik Aftenposten, grupa ekspertów badających poczytalność Bråthena wskazuje, że najprawdopodobniej cierpi on na chorobę psychiczną i w chwili popełniania czynu mógł być niepoczytalny. 

Masakra w centrum Kongsberg

13 października 2021 to dzień, którego mieszkańcy norweskiego Kongsberg nie zapomną na długo. Przypomnijmy, że to wtedy, w ścisłym centrum miasta, 37-letni wówczas Espen Andersen Bråthen, zaopatrzony w łuk, strzały, a także nóż, atakował przypadkowe ofiary. W ten sposób pozbawił życia 5 osób, a kilka pozostawił rannych. Więcej na temat tej sprawy piszemy tutaj.

Mężczyzna trafił pod obserwację psychiatryczną

Oskarżony został aresztowany 15 października 2021 roku, z nakazem całkowitej izolacji od społeczeństwa. Otrzymał bezwzględny zakaz widzeń, a także prowadzenia jakiejkolwiek korespondencji pocztowej. Po wstępnej obserwacji psychiatrycznej, przeprowadzonej w pierwszych dniach po masakrze, inspektor policji w południowo-wschodnim okręgu policyjnym, Per Thomas Omholt, stwierdził, że Bråthen miał oznaki urojeń, a główną przyczyną wydarzeń z 13 października mogła być choroba psychiczna oskarżonego.

Bråthen został też przymusowo skierowany do szpitala, na oddział psychiatryczny, gdzie od kilku tygodni psychiatrzy Harald Brauer, Helge Langlo i psycholog Helge Haugerud oceniają stan jego zdrowia psychicznego. Każdy z nich przyznaje, że oskarżony cierpi na chorobę psychiczną. W przygotowanym przez specjalistów raporcie stwierdzono, że Bråthen cierpi na chorobę psychiczną i w trakcie popełniania czynu mógł być niepoczytalny.

Policja nie podała informacji na temat tego, jaką diagnozę postawili eksperci. Nie chce też ujawnić więcej szczegółów raportu.

Przeszłość kryminalna

Przypomnijmy, że zabójstwa w Konsgberg to nie pierwsze zarzuty i zatargi z prawem, jakie ma na swoim koncie Bråthen. W 2020 roku mężczyzna został skazany przez Sąd Okręgowy w Kongsberg i Eiker na sześciomiesięczny zakaz kontaktu wobec własnych rodziców, po tym jak groził ojcu śmiercią. W poprzednich latach Bråthen został skazany m.in. za kradzieże, posiadanie narkotyków czy włamanie do Norweskiego Muzeum Górnictwa. W trakcie jednego z procesów w 2020 roku przeszedł badanie sądowo-psychiatryczne i został wówczas zdiagnozowany w kierunku schizofrenii paranoidalnej.

- Polecamy -