11.4 C
Oslo
czwartek, 13 czerwca, 2024
motty_kredyty norweskie

Ferie zimowe w Norwegii

W 2023 roku w Norwegii rok szkolny trwa ok. 190 dni. Podczas jego trwania uczniowie mają kilka przerw od nauki m.in. ferie zimowe. W Norwegii ferie nie są połączone ze świętami Bożego Narodzenia. Kiedy rozpoczynają się ferie zimowe w Norwegii? Jak Norwedzy najchętniej spędzają ferie zimowe?

Kiedy rozpoczynają się ferie zimowe w Norwegii?

Ferie zimowe w Norwegii, czyli vinterferie odbywają się w tym roku w 8., 9. i 10. tygodniu roku szkolnym. Warto jednak wspomnieć, że nie wszystkie prowincje lub miasta mają przerwę w tym samym czasie. Zgodnie z ustalonymi rozpiskami dzieci i młodzież mają ferie zimowe w następujących terminach:

 • Tydzień 8. 19-23 lutego 2024 roku:
  • Oslo;
  • Agder;
  • Møre og Romsdal;
  • Vestfold og Telemark;
  • Trøndelag;
  • Viken (z wyłączeniem Buskerud).
 • Tydzień 9. 26 lutego-1 marca 2024 roku:
  • Innlandet;
  • Rogaland;
  • Nordland;
  • Vestland;
  • Viken: Buskerud.
 • Tydzień 10. 4-8 marca 2024 roku:
  • Troms og Finnmark.

Warto też zaznaczyć, że jedynym wyjątkiem jest Svalbard, gdzie w ogóle nie ma ferii zimowych. Zamiast tego 23 lutego organizowany jest dzień wolny od zajęć, czyli tzw. planleggingsdager.

Poza tym na stronie wybranej placówki możesz sprawdzić, kiedy dokładnie organizowane są ferie zimowe w Norwegii oraz kiedy przewidziane są inne dni wolne.

Jak Norwegowie najczęściej spędzają ferie zimowe?

W Norwegii dzieci i młodzież mogą spędzać czas w trakcie ferii w naprawdę różny sposób. Co zazwyczaj robią? Do dyspozycji mają zarówno miejskie rozrywki, jak i korzystanie z zimowej aury na świeżym powietrzu. Przekonaj się, jak można spędzać czas podczas ferii zimowych w Norwegii.

Uprawianie sportów zimowych

Norwedzy cenią sobie kontakt z naturą i możliwość aktywnego spędzania czasu. Szczególnie jest to zauważalne podczas ferii zimowych, gdy właściwie w każdym zakątku Norwegii dzieci i młodzież mogą skorzystać ze sporej liczby możliwości uprawiania sportów zimowych.

Najczęściej uczniowie spędzają ferie zimowe w Norwegii na nartach i jeżdżąc na desce snowboardowej. W końcu Norwegia słynie z malowniczych terenów górskich, które świetnie nadają się do uprawiania narciarstwa klasycznego czy też do snowboardu. Do dyspozycji dzieci są ośrodki narciarskie umiejscowione na terenie największych miast lub też w ich pobliżu. Wśród najpopularniejszych ośrodków są Trysil i Hemsedel, które zostały dostosowane do potrzeb zarówno amatorów zimowego szaleństwa, jak i osób z bardziej zaawansowanymi umiejętnościami.

Podczas ferii zimowych w Norwegii masz do dyspozycji wiele aktywności na świeżym powietrzu. Oprócz jazdy na nartach i na desce snowboardowej możesz też zdecydować się na łyżwiarstwo bądź udział w psich zaprzęgach. Szczególnie na północy to popularna rozrywka.

Wędrówki po górach

Podczas ferii zimowych uczniowie wraz ze swoimi rodzinami bardzo często wybierają się na wędrówki po górach. Zazwyczaj korzystają wtedy z tras narciarstwa biegowego, które w Norwegii są utrzymane w doskonałym stanie. Łatwo można też wybrać trasę dostosowaną do swoich umiejętności. Poza tym zostały one umiejscowione w naprawdę malowniczych okolicach, dzięki czemu pozwalają na podziwianie pięknych widoków.

Warto połączyć wędrówkę po górach z pobytem w urokliwych, górskich chatach, których w Norwegii nie brakuje.

Spędzanie czasu z przyjaciółmi

Oczywiście nie wszyscy uczniowie podczas ferii urządzają wycieczki za miasto. Tutaj wiele zależy też od tego, czy pozostali członkowie rodziny będą mogli skorzystać z wolnego w pracy. Zatem najlepszym rozwiązaniem jest spędzanie czasu z przyjaciółmi. Wspólne wyjścia do kina, teatru lub muzeum są świetną okazją do integracji i ciekawego spędzenia czasu wolnego. Można również spotkać się w domu i obejrzeć wspólnie filmy albo grać w gry planszowe czy video. Szczególnie w dużych miastach typu Oslo uczniowie mają do dyspozycji naprawdę wiele ciekawych rozrywek.

Warto też wspomnieć o tym, że w niektórych miastach w Norwegii podczas ferii zimowych organizowane są specjalne wydarzenia dla dzieci np. lokalne festiwale, koncerty i wydarzenia kulturalne. Część z nich jest ogólnodostępna, a uczniowie mogą wziąć w nich udział zupełnie za darmo. To również świetny sposób na lepsze poznanie norweskiej historii, sztuki, tradycji i najpopularniejszej muzyki.

Polowanie na zorzę polarną

Zima to też najlepszy czas na polowanie na zorzę polarną, dlatego podczas ferii zimowych wiele rodzin udaje się na północ, żeby móc podziwiać to wspaniałe zjawisko. Można samodzielnie zorganizować taki wyjazd bądź skorzystać z wycieczki zorganizowanej.

Zorza polarna z największą intensywnością jest widoczna za kołem podbiegunowym w takich miejscach jak np. Tromsø, Lofoty, Senja, Bodø. Choć zdarza się także, że zorza polarna bywa widoczna w południowej części kraju np. w Oslo lub Bergen.

Ferie zimowe w Norwegii odbywają się w kilku turach, a dzień ich rozpoczęcia zależy od miejsca zamieszkania. W Norwegii uczniowie mogą spędzać ten czas na wiele różnych sposobów, ale największą popularnością cieszy się aktywność na świeżym powietrzu. Sprawdź, jak Ty możesz pomóc zorganizować ten czas swoim dzieciom!

- Polecamy -