Jak poinformował w środę norweski rząd okres zamknięcia granic potrwa do końca lutego. Restrykcje wprowadzone 29 stycznia zostają tym samym przedłużone.

Władze Norwegii jako swój cel, oprócz zwalczania lokalnych ognisk zakażeń i restrykcji krajowych, ustanowiły ograniczenia w podróżowaniu w celu przeciwdziałania transmisji koronawirusa. Nowe postanowienia, dotyczące ostatniej z wymienionych kwestii, zostały wczoraj przekazane opinii publicznej podczas rządowej konferencji prasowej.

Jak mówi Monica Mæland, minister sprawiedliwości i bezpieczeństwa publicznego – „Sytuacja w zakresie zakażeń w Norwegii, a także w Europie, wskazuje, że musimy niestety nadal maksymalnie ograniczać liczbę osób podróżujących do tego kraju. Dlatego przedłużamy rygorystyczne ograniczenia wjazdu, które obowiązują do 28 lutego. Oczywiście zdajemy sobie sprawę, że ograniczenia mają ogromny wpływ na rodziny, osoby fizyczne i biznes”.

Wentyl bezpieczeństwa m. in. dla niezbędnych pracowników

Jako że sytuacja na rynku pracy jest bardzo napięta, a brak pracowników w niektórych sektorach mocno daje się we znaki norweskim przedsiębiorcom, rząd zdecydował o kilku wyjątkach w sprawie polityki wjazdów. Jednym z nich jest umożliwienie przekroczenia granicy niezbędnym dla funkcjonowania norweskiej gospodarki pracownikom. Formularz aplikacyjny podlegać będzie Ministerstwu Handlu, Przemysłu i Rybołówstwa, a prace nad nim są w toku.

Ograniczenia nie obowiązują także dzieci, które przekraczają codziennie norweską granicę w drodze do szkoły.

Jak przeczytamy na stronie polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, przekroczenie norweskiej granicy było dotychczas możliwe jedynie dla:

  • osób odpowiedzialnych za transport komercyjny towarów i osób,
  • rodziców sprawujących opiekę nad dziećmi,
  • bliskich krewnych osób, zameldowanych w Norwegii (małżonków, nieletnich dzieci itd.),
  • podróżujący samolotem z przesiadką na norweskich lotniskach,
  • osób, pełniących krytycznie ważne funkcje dla społeczeństwa (wojskowość,siły porządkowe, służby ratunkowe itd.),
  • marynarzy i członków załóg statków powietrznych,
  • personelu medycznego ze Szwecji i Finlandii, pracującego dla norweskiej służby zdrowia.

Wyżej wymienione grupy nadal mają możliwość wjazdu do Norwegii.

Wymogi dotyczące testów, rejestracji oraz kwarantanny pozostają bez zmian i obowiązują każdą osobę, która wjedzie do krainy fiordów. Każda osoba, która przekroczy norweską granicę musi ponadto:

  • wykonać test na koronawirusa 24 godziny przed wjazdem do Norwegii i uzyskać wynik negatywny,
  • poddać się ponownemu testowi po przekroczeniu granicy norweskiej,
  • zarejestrować swój wjazd i uściślić miejsce odbywania 10-dniowej kwarantanny.

Zmiany w sprawie miejsc odbywania kwarantanny

Wedle zasady wszyscy przyjezdni powinni przebywać w izolacji w specjalnie przeznaczonych do tego miejscach zakwaterowania – w hotelach lub w miejscach zapewnionych przez pracodawcę. Jako że w drugim przypadku dochodziło bardzo często do nadużyć i łamania prawa, w tej kwestii także ma dojść do zmian. Trwają prace nad wstępnym systemem akceptacji – zanim pracownik będzie mógł odbyć kwarantannę w miejscu zapewnionym przez pracodawcę, musi być wydana na to zgoda.

Należy pamiętać, że o możliwości wjazdu do Norwegii decyduje norweska policja graniczna.

Rząd norweski za swój główny cel obiera przeciwdziałanie rozprzestrzeniania się nowej mutacji koronawirusa, której ilość wykrytych przypadków stale rośnie. Więcej na ten temat pisaliśmy w artykule – Ogniska zmutowanego koronawirusa w rejonie Bergen związane z dwoma dużymi placami budowy oraz Całkowity lockdown Bergen i zaostrzenie restrykcji w okolicznych gminach.
Więcej przydatnych informacji odnośnie do spraw polityki wjazdowej Norwegii znajdziecie Państwo pod tym linkiem.