20.2 C
Oslo
środa, 4 sierpnia, 2021

Hotele kwarantanny stoją puste, a frustracja ich właścicieli rośnie

Właściciele hoteli kwarantanny nie mogą gościć u siebie turystów, ponieważ muszą dysponować odpowiednią liczbą pokoi dla przyjezdnych, którzy wymagać mogą izolacji. Jednak liczba osób skierowanych na kwarantannę jest obecnie tak mała – że hotele stoją puste.

Pustki w hotelach kwarantanny

Turystyka w Norwegii właśnie odżywa. Właściciele wielu placówek przeznaczonych na kwarantannę dla przyjezdnych, borykają się w związku z tym ze sporym problemem.

Popyt na hotele kwarantanny drastycznie zmalał. Jednak pomimo tego, właściciele tego typu placówek muszą od ręki dysponować z góry ustaloną liczbą pokoi kwarantanny i być w ciągłym stanie gotowości na wypadek gwałtownych zmian sytuacji pandemicznej.

W rozmowie z NRK Marja Braam, właścicielka Kjølen Hotell w Trysil, powiedziała, że ciągle spływają do niej prośby o zakwaterowanie od turystów. Jest jednak zmuszona odmawiać, ponieważ pokoje, które posiada, są przeznaczone dla osób wymagających kwarantanny. 

Bardzo często placówki przeznaczyły pod kwarantannę nawet kilkaset pokoi, a używanych jest zaledwie kilkadziesiąt z nich. Pokoje stoją więc puste, a straty rosną. 

Stan gotowości

Asbjørn Lund z DSB, czyli Norweskiej Dyrekcji Ochrony Ludności, która odpowiedzialna jest za cały program hoteli kwarantanny, uważa, że frustracja właścicieli placówek jest zrozumiała. Zaznacza jednak, że sytuacja związana z pandemią wymaga bycia w ciągłej gotowości.

Jak powiedział w rozmowie z NRK – „Hotele objęte kwarantanną zawsze mają być planem awaryjnym. Nie wiemy jeszcze, jak wariant Delta na nas wpłynie i czy pojawią się nowe warianty. […] Może granice znów się zamkną. W takim wypadku potrzebujemy hoteli w gotowości”.

Lund zaznacza także, że znaczna część właścicieli hoteli otrzymuje pieniądze za to, że dysponują wolnymi pokojami pod kwarantannę.

Chcesz otrzymywać więcej równie ciekawych informacji prosto na swoją skrzynkę?

Dołącz do naszego newslettera, a regularnie otrzymasz podsumowanie najważniejszych informacji o życiu w Norwegii.Powiązane artykuły

- Advertisement -

Ostatnio pisaliśmy też o: