Free Porn
xbporn
28.5 C
Oslo
wtorek, 16 lipca, 2024

Norwegowie przeznaczą 10 miliardów NOK na odnawialne źródła energii w innych krajach

Najnowszy fundusz klimatyczny norweskiego rządu kładzie szczególny nacisk na dofinansowanie odnawialnych źródeł energii w krajach rozwijających się. Łączna suma pieniędzy przeznaczona na ten cel ma wynieść aż 10 miliardów NOK.

Finansowe wsparcie międzynarodowych zmian

Wiele państw zdecydowało się znacząco wspierać globalne dążenia w sferze przeciwdziałania zmianom klimatu. W tym także Norwegia. 

Jak oznajmił Dag-Inge Ulstein, norweski minister międzynarodowego rozwoju – „Nowy fundusz jest inicjatywą, w której wszyscy wygrywają, która będzie wspierać działania na rzecz klimatu, jednocześnie zwiększając dostęp do energii odnawialnej w krajach, które potrzebują zrównoważonych rozwiązań energetycznych”.

Fundusz jest przykładem norweskiej pomocy rozwojowej dla krajów rozwijających się i stanowi zasadniczą część wkładu krainy fiordów w realizację klimatycznych celów określonych w Porozumieniu Paryskim. Według Ulstein’a globalne potrzeby wymagają bowiem dużych nakładów pieniężnych, na które nie każdy budżet krajowy może sobie pozwolić.

Elektrownie węglowe vs. odnawialne źródła energii

Norwegowie pragną wspierać działania, dotyczące zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych, które aż w 30% pochodzą z elektrowni węglowych.

W związku z tym przez 5 lat, każdego roku, Norwegia będzie przeznaczać 2 miliardy NOK na fundusz klimatyczny. Pieniądze będą pochodzić z krajowego budżetu oraz Norfund’u, czyli Norweskiego Funduszu Inwestycyjnego, który dedykowany jest krajom rozwijającym się. 

Fundusz zostanie spożytkowany w dużej mierze na inwestycje w krajach, które opierają swoją produkcję energii się na energetyce węglowej. 

Strategia inwestycyjna funduszu będzie opracowywana w najbliższym czasie. 

- Polecamy -