Free Porn
xbporn
28.5 C
Oslo
wtorek, 16 lipca, 2024

Jak Norwegia pomaga Ukrainie?

Od wybuchu wojny w Ukrainie minął już tydzień. W jaki sposób Norwegia wsparła w tym czasie Ukraińców, heroicznie walczących o wolność swojego kraju? 

2 mld NOK na pomoc humanitarną

Jak czytamy na oficjalnej stronie internetowej norweskiego rządu – władze Norwegii przeznaczą do 2 mld NOK na pomoc humanitarną dla Ukrainy. Jak dotąd przeznaczono już na ten cel około 250 mln NOK. Pieniądze trafią głównie do ONZ, Czerwonego Krzyża oraz norweskich organizacji humanitarnych działających w Ukrainie oraz w krajach z nią sąsiadujących, które przyjmują uchodźców. 

Jak powiedziała w niedzielę Anniken Huitfeldt – norweska minister spraw zagranicznych – „Dziś spotkałam się z kilkoma największymi działaczami humanitarnymi, działającymi na Ukrainie. Podzielamy głębokie zaniepokojenie poważnymi konsekwencjami działań wojennych dla ludności cywilnej. Potrzeby humanitarne na Ukrainie będą duże i rozległe i będą miały poważne konsekwencje dla sąsiednich krajów, które przyjmują uchodźców”.

Według norweskiego premiera – Jonasa Gahra Støre’a – „Atak Rosji na Ukrainę rzucił wyzwanie bezpieczeństwu europejskiemu w sposób, jakiego nie widzieliśmy od II wojny światowej. Kwestionuje normy, wartości i zasady, na których opierają się nasze demokratyczne społeczeństwa”.

Przełom w sprawie sprzętu wojskowego

Władze Norwegii zobligowały się także do wysłania Ukraińcom sprzętu wojskowego. Początkowo miały być to tylko hełmy i kamizelki kuloodporne, ponieważ od 1959 roku w krainie fiordów obowiązuje zakaz wysyłania śmiercionośnej broni do krajów, w których trwa wojna.

W poniedziałek Støre postanowił jednak wysłać do Ukrainy także broń. Norwegia dostarczy tam łącznie ​​2 000 sztuk granatników przeciwpancernych – M72. Premier krainy fiordów motywuje decyzję rządu tym, że Ukraina jest obecnie w szczególnej sytuacji. 

Murem za sankcjami zachodu

Norwegowie poparli również miażdżące dla rosyjskiej gospodarki sankcje, które mają doprowadzić nie tylko do finansowej izolacji Rosji, ale także dotkliwie uderzyć w osoby, które uważa się za podżegaczy do militarnej agresji na Ukrainę.

Norweski minister finansów nakazał także Norges Bank natychmiast zamrozić wszystkie inwestycje krainy fiordów w Rosji. Wycofano także z tego kraju norweski fundusz naftowy.

Władze Norwegii zdecydowały się także zamknąć norweską przestrzeń lotniczą dla samolotów z Rosji.

- Polecamy -